DünyaManşet

Rusya’dan Snowden’a oturum izni

0

140204064831_edward_snowden_624x351_gettyRusya’nın 1 yıllık sığınma hakkı ay başında dolan eski CIA ajanı Edward Snowden’a üç yıllık oturum izni verdiği belirtildi.
Snowden’ın avukatı Anatoli Kuçerena, müvekkilinin oturum iznini uzatma talebinin kabul edildiğini belirterek yeni iznin yurtdışında dolaşım hakkını da kapsadığını söyledi.

Snowden geçen yıl çok sayıda gizli NSA belgesini Washington Post ve Guardian gibi gazetelere sızdırmıştı. Bu belgeler, NSA’nın ABD’de ve dünyada yapılan milyonlarca telefon görüşmesini ve yabancı liderleri izlediğini ortaya koymuştu.

Skandal, ABD’de, NSA’nın rolü ve bu tür geniş takibat yapmak için yetkileri olup olmadığı hakkında bir tartışma başlatmıştı.

ABD’nin Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’nın ayrıntılarını sızdırdıktan sonra Snowden geçen yıl 30 Mayıs’ta ABD’den kaçarak Hong Kong’a gitmiş oradan da Moskova’ya gelerek sığınma başvurusunda bulunmuştu.

Rusya Snowden’a bir yıllık sığınma hakkı vermişti.

Sığınma hakkı bu ay başında dolmuştu.

Snowden ABD’nin NBC ile kanalı ile röportajında kelimenin geleneksel anlamında bir casus “olarak eğitildiğini” söyledi.
Örneğin yurtdışında bir işte çalışır gibi davranarak, farklı bir isim altında hayatını sürdüğünü belirten Snowden, yurtdışında ajan devşirmediğini belirtti:

“İşim sistemleri ABD için çalışır hale sokmaktı. Bunu en alttan en üste her düzeyde yaptım. Şimdi ABD hükümeti bunları inkâr edebilir, ‘o sadece düşük seviyeli bir analizciydi’ diyebilir” diye konuştu.

Snowden’ın Rusya’da ne iş yaptığı ya da nerede yaşadığı bilinmiyor.

Geçtiğimiz Nisan’da Snowden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in halkın sorularını yantladığı “Direkt Hat” programında Putin’e, “Rus devleti milyonlarca insanın iletişim bilgilerini kaydediyor mu?” sorusunu yöneltmişti.

Mayıs ayında ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Snowden’ı “mert davranıp” ülkesine dönmeye çağırdı.

(BBC)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.