DünyaKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

Rusya’da tek dozluk Sputnik Light aşısı tescillendi

0

Açıklamada, “Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaleya Araştırma Merkezi ve RDIF, Sputnik Light corona virüs aşısının tescillendiğini duyurur. Aşının etkinlik düzeyi, uygulamadan 28 gün sonra yüzde 79.4 olarak kaydedildi. Yaklaşık yüzde 80 olan etkinlik oranı, iki dozluk birçok aşının etkinlik düzeyinden daha yüksek” denildi.

Etkinlik oranının, 5 Aralık 2020 ile 15 Nisan 2021 arasındaki toplu aşılama programı sırasında herhangi bir nedenle aşının ikinci dozunu almamış, tek dozun uygulandığı Ruslardan elde edilen verilere dayanılarak hesaplandığı belirtildi.

Sputnik Light’ın uygulandığı gönüllerde ciddi bir yan etki görülmediği, uygulamadan sonra 10. günde virüsün S proteinine karşı hücresel bağışıklığın geliştiği ifade edildi.

‘Daha önce enfekte olmuş kişilerde bağışıklığı destekleyecek’

Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi Başkanı Alexander Gintsburg , “Sputnik Light, daha önce enfekte olmuş kişilerde yüksek bağışıklığın desteklenmesini sağlayacak” dedi. Gintsburg ayrıca, Sputnik Light’ın farklı aşılarla birlikte kullanılarak etkinlik düzeyinin artırılması için de iyi bir araç olduğunu dile getirdi.

Aşının 7 bin kişiyi kapsayan Faz III klinik çalışması, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Gana başta olmak üzere birçok ülkede devam ediyor. Geçici sonuçların mayıs ayında açıklanması bekleniyor.

Putin: Kalaşnikof kadar güvenilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de aşının “bir Kalaşnikof saldırı tüfeği kadar güvenilir olduğunu” söyledi.

Koronavirüs’le mücadele gündemli bir basın toplantısı düzenleyen Putin, Rus aşılarının “çok modern ve piyasadaki en güvenilir seçenek” olduğunu ifade etti. Rus lider, “Avrupalı bir uzmanın da dediği gibi. Sputnik aşısı bir Kalaşnikof saldırı tüfeği kadar güvenilir” dedi.

Dünya Aşı Kongresi’nin perşembe günü en iyi Koronavirüs aşısı seçtiği Moderna aşısına da değinen Putin, kongrenin seçim konusunda “aceleci” davrandığını ifade etti: “Meslektaşlarımız Moderna’nın çok girişimci ve modern olduğunu söylüyorAncak asıl durumun ne olduğunu görmek için 10 yıl uygulanması ve sonuçları analiz etmemiz gerek.”

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.