DünyaManşet

Rusya, Türkiye ile arasındaki akademik anlaşmaları iptal etti

0

Rusya Ulusal Araştırma Nükleer Araştırma Üniversitesinin (MEPhI), Hacettepe, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Ankara Üniversitesi ile yürüttüğü eğitimde iş birliği anlaşmalarını iptal ettiği bildirildi.

Hacettepe ve İTÜ’nün anlaşmaları, iki üniversite arasında bilim, eğitim ve sosyal alanlardaki işbirliğini kapsarken, Ankara Üniversitesi ile yapılan anlaşma, Mersin Akkuyu’da kurulacak olan nükleer santrale yetişmiş insan gücü sağlamayı amaçlıyordu.

3

Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Niyazi Meriç, yaptığı açıklamada, Ankara Üniversitesi ile Rusya’dan MEPhI arasında 13 Nisan 2015 tarihinde iki anlaşmanın imzalandığını bildirdi. Bunlardan birinin, “çift yüksek lisans programı çerçevesinde akademik işbirliği” anlaşması, diğerinin ise “bilimsel, eğitim ve sosyal alanlarda işbirliği” anlaşması olduğunu bildiren Meriç, bu kapsamda anlaşmaların iki üniversite arasında öğrenci değişimini içerdiğini anlattı.

Meriç’in verdiği bilgiye göre Rus Üniversitesi ile Nükleer Güç Santrallerini İzleme, Kontrol ve Güvenli İşletim Sistemleri Çift Diploma Yüksek Lisans Programı çerçevesinde imzalanan akademik işbirliği anlaşması, çift diploma programına kabul edilecek Rus ve Türk öğrencilerin eğitimlerinin ilk 6 ayı Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü’nde, bir yılını Moskova MEPhI’de, son altı ayını da yine Nükleer Bilimler Enstitüsü’nde geçirmelerini öngörüyordu.

Meriç, anlaşmaya göre Akkuyu’da toplam 4 ünite için ihtiyaç duyulan, nükleer enerji bilgisine sahip bin mühendisin, hem Türkiye hem de Rusya’da eğitilmesinin amaçlandığını bildirdi.

İşbirliği anlaşmasının imza törenine Türkiye’den yetkililerin yanı sıra Akkuyu Nükleer Santralinin yapımını üstlenen ROSATOM Genel Müdürü Sergey Kirienko’nun da katıldığını vurgulayan Meriç, Rus Üniversitesinin ikili anlaşmaya iptal ettiğine ilişkin yazının yakın zamanda ellerine geçtiğini bildirerek, şöyle konuştu:

“Anlaşmaya göre Türk öğrenciler, bir yıl boyunca MEPhl’de ve bir nükleer santralde deneylerini yapacaklar, tekrar Türkiye’ye dönüp tez hazırlayacaklardı. Öğrencilerimiz, Rusya’daki reaktörlerin başında deneyler yapacak, tecrübe kazanacaktı. Bu şekilde, yaklaşık bin öğrencinin hem Türkiye’de hem de Rusya’da eğitimi planlanmıştı. Hem Rus hem Türk öğrenciler, önümüzdeki yıldan itibaren hem Türkiye’ye hem de Rusya’daki eğitimlerine başlayacaktı.”

Rus tarafının anlaşmayı iptal ettiğini duyurmasıyla Ankara Üniversitesi olarak nükleer enerji konusunda ihtiyaç duyulan yüksek lisans programlarını kendilerinin açacağını vurgulayan Meriç, “Nükleer enerji konusunda deneyim kazanılabilecek Almanya, Japonya, Çin, İngiltere, Hindistan, İspanya gibi başka ülkeler de var. Bu ülkelerden bazıları, üniversitemize nükleer enerji konusunda bazı tekliflerde bulundu. Rus üniversitesinin bu iptal kararının ardından bu ülkelerden gelen diğer teklifleri değerlendireceğiz. Örneğin Sinop Nükleer Santrali de Japonya-Fransa ortaklığında yürütülecek. Tüm bu ihtimaller de masamızda duruyor” ifadesini kullandı.

Niyazi Meriç, MEPhI’nin Hacettepe Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile yürüttüğü bilim, eğitim ve sosyal alanlardaki işbirliği anlaşmasındaki katılımını da durdurduğunu sözlerine ekledi.

 

(Cumhuriyet)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.