İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternetTürkiye

RTÜK’ün üç medya kurumuna verdiği 72 saat doldu: Erişim engeli talep edilecek

0

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Euronews, Voice of Amerika (VoA) ve Deutsche Welle’nin Türkçe haber sitelerine lisans başvurusu yapması için tanıdığı 72 saatlik süre doldu.

RTÜK, 9 Şubat’ta üç gün süre tanıyacağını, söz konusu medya kurumlarının lisans için başvurmaması halinde erişimin engelleneceğini bildirmişti. 21 Şubat’ta ilgili kararlar yayınlanarak haber sitelerine tanınan 72 saatlik başvuru süresi başlatılmıştı.

RTÜK mahkemeye başvuracak

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İlhan Taşçı, sürenin dolduğunu ve üç kurumun da başvuru yapmadığını açıkladı.

RTÜK’ün, haber sitelerinin erişiminin engellenmesi istemiyle Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulunacağını belirten Taşçı, “RTÜK’ün sitelerin erişimini engelleme istemini Ankara Sulh Ceza Hakimliği ya kabul ya da reddedecek. Hakimlik, RTÜK’ün erişimin engellenmesi talebini yerinde bulursa haber siteleri bu karara karşı bir üst mahkemeye itiraz edebilecek. Basın özgürlüğü de son söz de artık yargıda” dedi.

Deutsche Welle (DW), lisans başvurusunda bulunmayacağını belirterek, konuyu yargıya taşıyacağını açıklamıştı. ABD merkezli VoA ise alternatif bulunmadığı takdirde RTÜK’e itiraz edileceğini bildirmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.