İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

RTÜK’ten Habertürk’e beş kez program durdurma ve üst sınırdan para cezası

0

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Habertürk tv kanalına beş kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası verdi. Oy çokluğuyla verilen cezaların gerekçesi, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır‘ın kanaldaki bir programda Tank Palet Fabrikası-Katar ilişkisi üzerine sarf ettiği sözleri.  

İlhan Taşçı’yla birlikte karara katılmadıklarını belirten RTÜK üyesi Okan Konuralp, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Üst Kurul’un bugünkü toplantısında, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Palet Fabrikası-Katar ilişkisiyle ilgili sözleri görüşülmüş; ayıncı kuruluşa oy çokluğuyla yüzde 5 İdari Para Cezası ve 5 kez program durdurma cezası verilmiştir.

CHP Milletvekili Başarır’ın, sözlerinden neyi kastettiğini yayın içerisinde ve son derece açık bir şekilde, zamanında izah etmiş olduğu yayın moderatörünün, RTÜK içtihatlarına uygun olarak, konuğunun sözlerini izah etmesine, açıklık getirmesine olanak tanıyan bir yaklaşım gösterdiği ve yaptırıma dayanak olan uzman raporunun eksik olması, bazı ifadelerin değerlendirilmesinde yanlışlıklar bulunduğu gerekçeleriyle kurulun oy çokluğuyla aldığı karara katılmadım. Karar, hukuki ve vicdani dayanaktan yoksun bir karardır. Bu çerçevede İlhal Taşçı ile birlikte karara karşı oy kullandığımız bilgisini kamuoyuna sunarız.”

Ne olmuştu?

You may also like

Comments

Comments are closed.