ManşetMedya-İnternet

RTÜK, Üç Kuruş dizisine ceza verdi: Romanlara yönelik söylemleri ayrımcı ve aşağılayıcı

0

RTÜK, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve Roman Dernekleri Federasyonu’nun SHOW TV‘de yayımlanan “Üç Kuruş” dizisi hakkındaki şikayet başvurusunu karara bağladı.

Dizideki Roman vatandaşlara yönelik söylemleri, “ayrımcı ve aşağılayıcı” olarak değerlendiren RTÜK, idari para cezası verdi. Dizideki şiddet sahnelerinin de Roman toplumunun yaşamını kötü gösterdiği belirtildi.

Kadını aşağılıyor ve güçsüz gösteriyor

RTÜK, dizideki argo kullanımının yoğunluğu, kavga görüntülerinin sıklığı ile kadını aşağılayan ve güçsüz gösteren sahneleri yasa ihlali olarak değerlendirdi.

“Kadına şiddet/taciz” ve “karşılıklı şiddet” ile ilgili sahnelerin izleyicilerin söz konusu durumları normalleştirmelerine, içselleştirmelerine ve şiddetin gerçek dünyada yer bulmasına yol açacak bir etkiye sebep olabileceğine kanaat getiren RTÜK, yayıncı kuruluş SHOW TV’ye ağır idari para cezası verilmesine karar verdi.

‘Ön yargı yaratıyor’

CHP’li Purçu daha önce dizi hakkında “Romanlarla ilgili etiketleri söylüyorum: Romanlar alkolik, kaba, suça eğilimli, mafya, hırsız, potansiyel suçlu, çingene, küfürbaz. Dizinin verdiği mesaj bu. RTÜK neden gerekeni yapmıyor? Romanlara dair herhangi bir bilgisi olmayan ve bu diziyi izleyen bu ön yargılara sahip olacak” ifadelerini kullanmıştı.

RTÜK’ü göreve çağıran Purçu, “Biz yıllardır ayrımcılıkla mücadele eden bir toplumuz. Ben de herkes gibi olmak istiyorum, Türk vatandaşıyız biz. Bu diziler neden engellenmiyor? RTÜK’ü göreve davet ediyorum. Bizi ötekileştiriyorsunuz, kin ve nefret suçu işliyorsunuz, anayasal suç işliyorsunuz. Dizinin adı bile ayrımcılığı körüklüyor, Roman mahallesinde Romanları konu alan bir dizi çekiyorsun, güya Roman hayatını anlatıyorsun. Bizim hayatımızı hiç anlatmıyor o dizi” çıkışını yapmıştı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.