Manşetİfade ÖzgürlüğüTürkiye

RTÜK’ten Tele1 ve FOX TV’ye ceza!

0

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), gazeteci Sedef Kabaş’ın hakkında açılan “Cumhurbaşkanına hakaret” soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen sözlerinin yayınlandığı Tele 1’e yaptırım gündemiyle olağanüstü çağrısıyla bugün saat 12’de toplandı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in çağrısıyla toplanan kurul Tele 1’in “Demokrasi Arenası” programının beş yayının durdurulmasına ve yüzde 5 para cezası ödemesine karar verdi. Kurul ayrıca FOX TV Ana Haber bültenini sunan Selçuk Tepeli’nin açıklamaları nedeniyle FOX TV’ye de yüzde 3 para cezası verdi.

Cezaları RTÜK üyesi CHP‘li İlhan Taşçı, resmi Twitter hesabından duyurdu:

“RTÜK, Sedef Kabaş’ın sözleriyle ‘toplumu kin ve düşmanlığa tahrik ettiği’ iddiasıyla Tele 1’e % 5 idari para, 5 kez de program durdurma cezası verdi. Uğur Dündar’ın RTÜK Başkanı Şahin’i eleştirmesi nedeniyle de %3 idari para cezasına oyçokluğuyla hükmedildi. RTÜK kararı uyarınca Demokrasi Arenası programı 5 kez yayınlanamayacak. Program 1 aylığına kapatılmış oldu! Aynı dönemde Uğur Dündar da ne TELE1’de ne de başkaca bir kanalda program yapamayacak. İşte düşünce özgürlüğü, işte ifade özgürlüğü. Siz misiniz RTÜK başkanını eleştiren.

TELE1 bu yıl içinde yasanın 8/1/b bendinden bir ceza daha alırsa bu kez kanalın yayını 10 gün boyunca durdurulacak; RTÜK’ün belirlediği yayınları yapacak. Kanal 3. Kez aynı maddeden ceza alırsa lisansı iptal edilecek. Yani fişi çekilecek ve kanalın ekranı tamamen karartılacak!

Olağanüstü toplantıda, Selçuk Tepeli’nin ana haberde AKP Genel Başkanının icraatına yönelik eleştirileri nedeniyle Fox TV’ye “toplumda özgür kanaat oluşmasını” engellediği iddiasıyla % 3 idari para cezasına hükmedildi. Karar oyçokluğuyla alındı. Cezaların toplamı 6 milyon lira. RTÜK, hükümetin son günlerde sanatçı, aydın ve gazetecileri hedef alan politikasının cezalandırıcı aparatına dönüştü. Düşünce ve ifade özgürlüğü ile televizyonların özgürce yayıncılık yapması için ortam sağlaması gereken RTÜK, basın özgürlüğünün önündeki engele dönüştü.”

ANKA‘nın aktardığına göre, RTÜK olağanüstü toplantı kararında şu ifadeler yer almıştı:

“Kabaş’ın ifadeleri milyonlarca insanı derinden etkileyecek olumsuz çağrışımların, yayıncılık yoluyla gerçekleşmesi sonucunu ortaya çıkarmıştır. Milyonlarca seçmenin oyuyla seçilen Sayın Cumhurbaşkanı’na yönelik (…) hakaret içerikli sözler, geniş halk kitlelerini etkileyerek ‘toplumda kin ve düşmanlığı tahrik edecek veya toplumda nefret duyguları oluşturacak’ mahiyettedir. Dolayısıyla açık şekilde sorumlu yayıncılık anlayışının dışındadır.”

‘Cumhurbaşkanımızı hedef alan sözlerine inceleme başlamıştır’

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Kabaş’ın konuk olduğu Tele 1 yayınının ardından, sosyal medya hesabı üzerinden; “TELE 1 yayın kuruluşunda, Sedef Kabaş’ın Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan kabul edilmesi asla mümkün olmayan sözlerine ilişkin inceleme kararı alınmıştır. Konu ilk Üst Kurul toplantısında Kurul gündemine getirilecektir” açıklamasını yapmıştı.

Ebubekir Şahin’in açıklamasının ardından, RTÜK uzmanlarının hafta sonu Tele 1 yayınını inceledikleri ve yayın nedeniyle kanala yaptırım uygulanmasını öneren raporlarını tamamladıkları öğrenildi.

CHP’li Taşçı: ‘Kabaş tutuklu! Bu neyin telaşı?’

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı ise dün, sosyal medya hesabından; “RTÜK Başkanı, çarşamba günü olağan toplantı olmasına rağmen yarın saat 12’de Üst Kurulu olağanüstü toplantıya çağırdı! Amaç Sedef Kabaş’ın sözleri nedeniyle TELE 1’e haddini bildirmek. Kabaş tutuklu! Bu neyin telaşı? Amaç belli Saray’dan gelen talimatı bir an önce yerine getirmek” açıklamasını yapmıştı.

Ne olmuştu?

Tele 1’de yayınlanan Uğur Dündar’ın sunduğu ‘Demokrasi Arenası’ programına katılan gazeteci Sedef Kabaş, “Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur. Yani tam tersini ifade eder” diye konuşmuştu.

Kabaş’ın kullandığı bu sözler nedeniyle hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Sedef Kabaş, 22 Ocak 2022 tarihinde gece saat 02.00’de evinden gözaltına alındı.

Polis nezaretinde evinden alınan Kabaş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü‘ne götürüldü. Sedef emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Kabaş, ifadesi alındıktan sonra tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilirken, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.