GündemManşetMedya-İnternetTürkiye

RTÜK Başkanı’ndan ‘ölüm listesi’ için geri adım: Kabul edilemez

0

Radyo Televizyon Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, bir tv kanalında ‘ölüm listesi hazırladığını’ söyleyen Sevda Noyan‘a ilişkin yeni bir açıklama yaparak, “Sevda Noyan’ın söylemleri RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz veremeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayınlanmasının karşılığı neyse gereği yapılacaktır” dedi.

Ülke TV’de Esra Elönü‘nün sunduğu “Arafta Sorular” programında konuk olan Sevda Noyan şunları söylemişti: “15 Temmuz kursağımızda kaldı, yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür yani. Onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda maddi ve manevi olarak. Biz liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede yani. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hâlâ sitede böyle var 3-5. Benim listem hazır açıkçası.”

RTÜK Başkanı Şahin ise gelen tepkiler üzerine, bu sözlerde büyütülecek bir şey olmadığını belirterek “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz” diye açıklama yapmıştı.

 
Ebubekir Şahin bugün yeni bir açıklama yaparak, Noyan’ın tepki çeken sözleriyle ilgili olarak “Gereği yapılacak” dedi. Yazılı açıklamada Sevda Noyan’ın söylemlerinin kamu vicdanını derinden yaraladığı ve o sözlerin ‘hiç kimse açısından kabul edilemeyeceğini’ belirten Şahin şöyle dedi:
 
“Tabii ki 15 Temmuz’da yaşananları tekrar aklından geçirenler olursa hem devletimiz hem de milletimiz meşru şartlarda cevabını en güçlü şekilde verecektir. Bundan da kimsenin tereddüdü olmamalıdır. Sevda Noyan’ın söylemleri, RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz vermeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde, RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayınlanmasının karşılığı neyse gereği yapılacaktır. Olayın olduğu ilk günden itibaren bakış açımız budur.
 
RTÜK sanki bunları mazur görüyormuş gibi ön yargıyla propaganda yapanlara karşı ‘Kimsenin büyütmesine gerek yok gereği yapılır, alacağımız kararlarla darbe sevicileri sevindirmeyelim’ mealinde konuşsam da halen bu süreci farklı noktalara çekmeye çalışanlar olduğunu üzülerek ve ibretle görüyorum. Açıkçası art niyetli propagandaları yürütenler, konuları konuşmayı değil kurumları ve kişileri hedef almayı amaçlamaktadır… Biz aziz milletimizden yana, tarafsız olarak değerlerimiz ve sorumluluk bilinciyle vazifemizi yapıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın, daha önce pek çok örnekte olduğu gibi RTÜK kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereğini yapacaktır.” 

Kategori: Gündem

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.