Doğa Mücadelesi

Rize’de ‘yüksek gerilimli’ protesto

0

Rize’deki vadilerde hidroelektrik santrallerin ardından enerji iletimi için yüksek gerilim hatlarının çekilmeye başlaması tepkilere neden oluyor. Çayeli İlçesi Senoz Vadisi’nde protesto gösterisi düzenleyen köylüler, yüksek gerilim hattı direğini halatla çekerek yıkmaya çalıştı, enerji iletim hattı altında kalan arazileri için ücret ödeneceği gerekçesiyle gönderilen ’Pazarlığa çağrı’ mektuplarını yaktı. Santral binasına yürümek isteyen köylüler ile yolu kesen Jandarma ekipleri arasında tartışmalar oldu.

JANDARMA SANTRAL BİNASI ÖNÜNDE BARİKAT KURDU

Rize’de mahkeme kararları ve yöre halkının tepkilerine rağmen yapımı sürdürülen ve tamamlanan hidroelektrik santrallerinin üreteceği enerjinin iletimi için vadilere yüksek gerilim hatları çekilmeye başlandı. Senoz Vadisi’ndeki yüksek gerilim hatları düzenlenen gösteri ile protesto edildi.

Çataldere Köy meydanında toplanan köylüler ile onlara destek veren, ’Karadeniz İsyandadır Platformu’ (KİP) üyesi yaklaşık 100 kişi, ’Karadeniz’de yüksek gerilim var’, ’Senoz Vadisi, kanser vadisi olmasın’, ’HES’inizi yıkarız, telinizi keseriz”’pankartları ve ’Yüksek gerilim istemiyoruz’ sloganları ile elektrik üretimine geçen Uzundere Hidroelektrik Santrali binasına doğru yürüyüşe geçti.

Santral binasına 100 metre kala yol jandarma ekiplerince kesildi. Barikat kuran ve grubun geçişine izin vermeyen jandarma ile köylüler arasında tartışmalar oldu. Jandarmanın geçişlerine izin vermediği köylüler dönerek, girdikleri bir tarla içerisindeki yüksek gerilim direği altında toplandı.

YÜKSEK GERLİM HATTI DİREĞİNİ HALATLA YIKMAYA ÇALIŞTILAR

Elektrik direğine tırmanarak halatı bağlayan köylüler, hep birlikte direği yıkmaya çalıştı. Yöre şivesiyle, ’Ander kalsun HES’lerunuz’ sloganı atan köylüler, “Bu size biz gözdağıdır. Bu direkleri kaldırmazsanız, bir gün bunları yerinde bulamayacaksınız” diyerek HES şirketlerine seslendi.

Grup daha sonra enerji iletim hattı altında kalan arazileri için ücret ödeneceği gerekçesiyle TEİAŞ tarafından görüşmeye çağrıldıkları ’Pazarlığa çağrı’ mektuplarını yakılan ateşe attıktan sonra dağıldı.

(Ajanslar)

You may also like

Comments

Comments are closed.