Kültür-Sanat

Profesyonel, İsveç’te sahneleniyor

0

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun ödüllü oyunu “Profesyonel”, davet üzerine 18-21 Ekim tarihleri arasında İsveç’in Stokholm, Göteborg ve Malmö şehirlerinde birer temsil verecek.

Devlet Tiyatrolarından yapılan yazılı açıklamada, 2010 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Bülent Emin Yarar’a “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ve 2010 Tiyatro Dergisi Tiyatro Ödülleri’nde Yetkin Dikinciler’e “Yılın Erkek Oyuncusu” ödülünü kazandıran Profesyonel adlı tiyatro oyununun, Türk İsveç Tiyatro Derneği Başkanlığı’nın daveti üzerine 18-21 Ekim 2012 tarihleri arasında İsveç’in Stockholm, Göteborg ve Malmö şehirlerinde birer temsil vereceği belirtildi.

Duşan Kovaçeviç’in yazdığı ve Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği oyunun Türkçe ve İsveççe yapıtlarla Türkiye ve İsveç arasındaki kültür bağını kuvvetlendirmek amacıyla Ulusal Turne Tiyatrosu bünyesinde yer alan derneğin organizasyonuyla sahneleneceği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: “İsveç Kültür Bakanlığı’nın desteklediği organizasyon 18 Ekim Perşembe saat 19.00’da Stockholm Södra Tiyatrosu’nda, 20 Ekim Cumartesi saat 19.00’da Göteborg Üniversitesi Artisten Tiyatrosu’nda ve 21 Ekim Pazar günü saat 16.00’da Malmö Moriska Paviljongen Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak olan “Profesyonel”in dekor tasarımı Nurettin Özkönü’ye, giysi tasarımı Gülümser Erigür’e, ışık tasarımı İ. Önder Arık’a ait. Oyunda; Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli ve Cenap Oğuz rol alıyor. Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic, Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal-politik yaşamı, bir entelektüelin yaşam öyküsü içinde, kara komedi türünde ve ironik bir üslupla anlatıyor.”

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.