ManşetTürkiye

Prof. Dr. İştar Gözaydın beraat etti

0

Hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla dava açılan Prof. Dr. İştar Gözaydın Savaşır’ın beraatine hükmedildi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık İştar Gözaydın Savaşır ile avukatları Murat Dinçer ve Erdal Doğan katıldı. Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Onur Ekinci, davanın esasına ilişkin mütalaasının hazır olduğunu söyledi. Savcı mütalaasında, sanık Gözaydın Savaşır’ın KHK ile kapatılan Can Erzincan TV’de katıldığı bir programda sarf ettiği sözler nedeniyle ‘Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçunu işlediğini savunarak, atılı suçtan cezalandırılmasını istedi.

Mütalaaya karşı beyanda bulunan sanık İştar Gözaydın Savaşır, ”Söz konusu TV programı bir fikri ortaya koymak için katıldığım bir programdır. Davet edildiğim basın organlarına akademisyen ve bir hukukçu olarak katıldım. Benim söylediğim bir hukukçu, bir siyaset bilimci olarak herhangi bir yapının terör örgütü olarak kabul edilmesi için yargı kararı olması gerektiğidir. Hayatım boyunca hiçbir siyasi görüşe sempati duymadım” dedi.

Sanık avukatlarından Erdal Doğan, müvekkilinin konuşmasında Anayasa’nın basın hürriyeti ve basın araçlarının korunmasına ilişkin maddeleri ile ilgili beyanlarda bulunduğunu anlatarak, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini ve yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti. Son sözleri sorulan sanık Savaşır, “Bu süreç benim için zordu. İki gün önce eşimini kolon kanseri olduğunu öğrendik. Bir an önce bu kabusun sonlanmasını istiyorum. Beraatimi ve yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını istiyorum.” dedi.

Davayı karara bağlayan heyet, sanık Gözaydın Savaşır’ın atılı suçu işlediğine dair yasal unsurların oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi. Heyet, sanık hakkındaki yurt dışına çıkış yasağını da kaldırdı.

İddianamede, İştar Gözaydın hakkında ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

 

(Sputnik News)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.