DünyaManşet

Portekiz’de tasarruf isyanı

0

Borç krizinin vurduğu Avrupa ülkelerinin başında gelen Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen gösteride hükümetin tasarruf paketi on binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Miting, ülkenin en büyük sendikası olan Portekiz Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CGTP) tarafından organize edildi.

CGTP Genel Sekreteri Arménio Carlos, hükümetin kemer sıkma politikalarını “emekçileri ve milli çıkarları hedef alan bir saldırı” olarak niteledi.

Arménio Carlos, “Hükümetimiz, AB Komisyonu, Uluslar arası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası’ndan oluşan troykanın taleplerine soyun eğmiştir” dedi.

Son 30 yılın en büyük gösterisi

Portekiz’de son 30 yılın en büyük gösterisine katılım, sendika temsilcilerine göre 300 bini aştı.

İşsizlik oranının yüzde 13’ü bulduğu Portekiz, Euro Bölgesi’nde Yunanistan’dan sonra en önemli kriz odağı olarak görülüyor.

Euro Bölgesi Maliye bakanları, geçen yıl Portekiz için 78 milyar euroluk yardım paketini onaylamış, ancak yardım için sıkı tasarruf önlemlerini şart koşmuştu.

Vergi oranlarının artırımı, toplum ulaşım ücretlerine zam, sosyal harcamaların azaltılması ve iş kanunlarında işverenler lehine yeni düzenlemeler, Portekiz hükümetinin öngördüğü tasarruf önlemleri arasında yer alıyor.

(DW)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.