DünyaManşet

Portekiz’de seçimleri iktidardaki Sosyalist Parti kazandı

0

Portekiz’de yapılan genel seçimleri sandık başı anket sonuçlarına göre Sosyalist Parti kazandı. Komünist –Yeşil ittifakının 9ila 14 sandalye kazandığı seçim sonuçlarına göre, sağ partiler oy kaybederken, Chega (Yeterli) adlı aşırı sağ görüşlü parti, 1 milletvekiliyle ilk kez parlamentoya girdi.

Devlet televizyonu RTP‘nin verdiği sandık başı anket sonuçlarına göre, Portekiz‘de Sosyalist Parti, (PS) seçimleri önde bitirdi. PS’nin 230 sandalyeli mecliste 104 ila 112 milletvekili çıkarması bekleniyor. 2015 yılındaki son seçimlerde 86 olan milletvekili sayısını yükselten ve ülkede birinci siyasi parti konumuna gelen PS, buna rağmen tek başına iktidara gelecek çoğunluğu (116 milletvekili) elde edemedi.

Son 4 yıldır ülkeyi azınlık hükümeti ile yöneten Başbakan ve PS lideri Antonio Costa, Portekiz tarihinde sol görüşlü partiler için “imkansız” gibi görülen bir uzlaşıyı sağlamıştı. Komünist Parti ve Sol Blok partilerinden dış destek alan PS hükümeti, ekonomik krizden çıkan Portekiz’e siyasi ve ekonomik istikrarı getirmişti.

Portekiz demokrasi tarihindeki 16. yasama dönemi seçimlerine katılan 21 siyasi partiden 8’i meclise girdi.

Sağ partiler ciddi oy kaybetti

Diğer yandan ittifakla girdikleri 2015’teki seçimleri kazanan ancak hükümete kuracak çoğunluğu yakalayamadığından muhalefette kalan merkez sağdaki Sosyal Demokrat Parti (PSD) ve Hıristiyan demokrat görüşlü Halk Partisi (PP) ciddi oy kayıpları yaşadı. PSD, tarihindeki en kötü seçim sonuçlarından birini alırken yüzde 28 oy oranıyla 77 milletvekili çıkardı.

PP lideri Assunçao Cristas ise seçim mağlubiyetini kabul ederek olağanüstü kurultaya gitme kararı aldıklarını ve partisinin başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı.

Antonio Costa.

Aşırı sağ ilk defa Meclis’teÖte yandan faşist rejimin 41 yıl ülkeyi yönetmesinin ardından 1974’teki devrimle demokrasiye geçen Portekiz’de ilk defa aşırı sağ görüşlü bir siyasi parti meclise girdi. Chega (Yeterli) adlı aşırı sağ görüşlü parti, aldığı yüzde 1,30 oranındaki oyla 1 milletvekili çıkardı. Başbakan Costa, aşırı sağın ilk defa meclise girmesiyle ilgili bir soruya “Buna hiçbir önem vermiyoruz.” diye cevap verdi.

Ayrıca, Chega gibi yeni kurulan diğer siyasi partilerden Liberal İnisiyatif (IL) ve Özgür (L) de mecliste 1’er milletvekiliyle temsil edilecek.

Seçimlere ilgi yok

2015 yılındaki seçimlerde yüzde 56 olan katılım oranı, ilk defa 10 milyonun üzerinde seçmenin olduğu bu seçimlerde daha da düştü. Resmi olmayan rakamlara göre, seçimlere katılımın yüzde 51 ve yüzde 55 aralığında olduğu belirtildi. Ülke demokrasi tarihinde, 1975 yılından bu yana en düşük katılımlı seçim gerçekleşirken, Portekizlilerin neredeyse yarısı oy kullanmadı.

Portekiz’de sandık başı anketlere göre 230 sandalyeli meclisin dağılımı şöyle:

Sosyalist Parti (PS) 104-112

Sosyal Demokrat Parti (PSD) 74-82

Sol Blok (BE) 19-23

CDU (PCP- Komünist Parti ile Yeşiller ittifakı) 9-14

Halk Partisi (PP) 4-6

Kişiler-Hayvanlar-Doğa Partisi (PAN) 4-6

Liberal İnisiyatif (IL) 1-2

Bağımsız 1

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.