EnerjiManşet

Portekiz elektriğini 107 saat boyunca sadece yenilenebilir enerjiden karşıladı

0

Portekiz’in elektriği 107 saat boyunca sadece yenilenebilir enerjiden karşılandı.Portekiz’in sivil toplum örgütü Zero ve yenilenebilir sanayi derneği Apren’e göre Portekiz’in elektrik tüketimi 107 saat boyunda sadece yenilenebilir enerjiden karşılandı. Bu dönemde rüzgar kapasitesi ile talebin% 45’i karsilandı.

19

Portekiz’in şebeke verilerini inceleyen bu iki organizasyona göre 7-11 Mayıs arası yurt içi tüketimin (632.7GWh) % 45’i rüzgar ve %45’i hidroelektrik ile karşılandı. Diğer kısım ise güneş ve biokütle tarafından şebekeye aktarıldı. Ayrıca sadece küçük bir kısmı yenilenebilir olmayan 153.7GWh’ ise ihraç edildi.

Apren’in Başkanı Antonio Sa da Costa, “Bu bize % 100 yenilenebilir elektrik üretimi mümkün olduğunu ve bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor”  dedi,

Portekiz’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Zero başkanı Francisco Ferreira’ya göre ise “Yenilenebilir enerji, ülkenin tüketim ihtiyacının % 100’ünü tedarik ederek, İber Yarımadası ve Fransa arasındaki ufak bağlantıların önemli bir bölümünü ihraç edip besleyerek sert bir testi başarı ile tamamladı.’

İki başkan da Portekiz Hükümeti’nin güneş enerjisine inandığı takdirde bahar ve yaz aylarında Portekiz’in sadece %100 yenilenebilir enerjiden beslenebilmesinin sıkça mümkün olabilceğine inandıklarını vurguladılar.

17

Antonio SA da Costa, ” Mevcut güneş enerji kapasitesinin (450MW) on-onbeş kat arttırılması ile, güneş, rüzgar, ve hidro 2030’a kadar %30’luk yenilenebilir enerji kapasitesine ulaşılabilir’ dedi.

Portekiz’de 365 gün boyunca % 100 yenilenebilir elektriği sağlama enerji depolama sorunu çözerek enerji verimliliğini artırmak ile sağlanabilir. Apren, 2040 yılı hedeflerinin çok büyük problemler olmadan ulaşılabileceği kanısında. Fakat bu hedefe ulasilabilmesini kolaylastiracak olan Iber yarim adasi, Fransa ve Birlesik Kralligin ana elektrik hatlarinin birbirine baglanmasi olacak. Böylece hem üretim ve depolamada esneklik saglanabilecek, hem de gün isinlari farkindan faydalanilabilecek.

15

Sa da Costa “Eger Iber yarimadasi ve Birlesik Krallik da birbirine baglanabilirse, önerilen Hinkley Point nükleer enerji santralinin saglayacagi enerjiyi hem daha temiz hem de daha güvenli bir sekilde saglayabiliriz. Fakat ne Fransa, ne Birlesik Krallik ne de Ispanya’da bunu gerceklestirecek siyasi niyeti göremiyorum” dedi.

 

(Limitsiz Enerji, windpowermonthly.com, reshaber.com)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.