EkonomiManşet

POLSAN yeni OYAK mı olacak?

0

Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN), turizm, bilişim, sigortacılık ve emlak sektörünün ardından şimdi de akaryakıt dağıtım sektörüne girdi. Bugün 6. akaryakıt istasyonunu açacak olan POLSAN, 1 milyar TL’ye yakın aktif varlığı ile holdingleşme yolunda ilerliyor.

Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A. Ş. (TPPD) ile iş birliğine giderek akaryakıt dağıtım sektörüne adım atan Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN), holdingleşme yolunda önemli bir mesafeyi katetmiş görünüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Sandık, enerji sektörüne girerek hedef büyütürken, yönetimiyle ilgili de kadrolaşma iddiaları bulunuyor.

TP bayii olarak ilk akaryakıt istasyonunu geçtiğimiz Nisan ayında Yozgat’ta açan POLSAN, bugün de altıncı istasyonunun açılışını yapacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın katılımıyla açılacak istasyonla birlikte POLSAN’ın istasyon sayısı altıya ulaşmış oldu. POLSAN ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı akaryakıt dağıtım şirketi TPPD arasındaki ortak akaryakıt bayii açma işinin büyüyeceğini aktaran kaynaklar da sayının yıl sonuna kadar 10’a ulaşacağı haberini verdi.

Böylelikle POLSAN’ın akaryakıt ortaklığı olan ve “Akaryakıtta Emniyet” reklamı ile 21 Aralık 2010 tarihinde kurulan Polpet A. Ş., kuruluşunun henüz daha ilk yılında, TP’nin toplam istasyon sayısının yüzde 10’u kadarını sadece bir yıl içinde kurabilen bir şirket haline gelmiş olacak.

“Yardım sandığı”ndan holdingleşmeye
1952 yılında kurulan POLSAN, enerji sektöründeki yatırımlarının yanı sıra turizm, bilişim, sigorta ve emlak sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Üyelerine konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi veren kurum, iştirak ve ortaklıklarıyla, son yıllarda gelir kaynaklarında sıçramalı bir büyüme gerçekleştiren Sandığın toplam aktif varlıklarının ise, 850 milyon liraya (570 milyon dolar) ulaştığı, geçen yıl 81 milyon 452 bin 801 lira net kâr elde ettiği belirtiliyor.

Sandık, 2000’de Ankara Sigorta’yı satın almış, 2003’te de aynı bünyedeki Ankara Hayat Sigortası, Ankara Emeklilik Sigortası’na dönüştürülerek bireysel emeklilik sektörüne girmişti. Ankara Emeklilik’i 2008 yılında Hollandalı Aegon adlı sigorta şirketine yüksek bir meblağ ile satan Sandık, 300 milyon dolar değerinde olduğu belirtilen Ankara Sigorta’yı ise elinde tutuyor.

Ayrıca TOKİ ile ortak inşaat işine girişen Polsan İnşaat A.Ş. iştiraki ile, üyelerin konut alım işlerini ve kredi işlemlerini yürütürken, bir diğer iştiraki olan Poltek A. Ş. ile de bilişim malzemeleri satışı yapıyor. Üye polislere “uygun tatil fırsatları sunmak” için kurulduğu söylenen Polsan Turizm A. Ş. ile ise turizm sektöründe yatırımların artırılacağı bilgisi veriliyor.

(soL))

Kategori: Ekonomi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.