Enerjiİklim KriziManşet

Polonya’dan kömür ısrarı: Enerji krizi var, emisyon endişeleri ertelenmeli

0

Polonya Başbakan Yardımcısı Jacek Sasin, ülkenin enerji güvenliği için gerekli adımların atıldığını belirterek, “Enerji güvenliğinin temeli olduğu sürece kömür çıkarmaya uzun yıllar devam edeceğiz” dedi.

Polonya Radyosu’na konuşan Sasin, Polonya’nın yatırım yapmak için güvenli bir ülke olduğunu söyledi.

Güney Kore ve ABD ile yapılan nükleer santral anlaşmalarına değinen Başbakan Yardımcısı, bu anlaşmaların Polonya’nın güvenilir bir ülke olduğuna örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Sasin, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle enerji krizi yaşandığını hatırlatarak şunları söyledi: “Enerji krizi dönemi, devletin piyasa mekanizmalarına müdahale etmesi gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde bireysel tüketiciler ve işletmeler için enerji fiyatı o kadar yükselir ki bu karşılanamaz hale gelir. Bu nedenle gerekli önlemleri aldık.”

‘Kömür ithalatını artırmaya başladık’

Kömürün ihtiyaç duyulan her yerde bulunmasını sağlamak için adımlar attıklarını vurgulan Jacek Sasin, savaşın patlak vermesinden hemen sonra devlete ait şirketler aracılığıyla kömür ithalatını artırmaya başladıklarını bildirdi: “Enerji güvenliğinin temeli olduğu sürece kömür çıkarmaya uzun yıllar devam edeceğiz. Yerel yönetimler de ülkede kömür dağıtım sürecine katkıda bulunuyor. Gerekli adımlar atılıyor.”

Rusya’dan doğal gaz alımını tamamen durduran Polonya’nın enerji sepetinde kömür önemli yer tutuyor. İklim hedeflerine uygun adım atmamakla suçlanan Polonyalı yetkililer, kriz döneminde emisyon endişelerinin ertelenmesi gerektiğini ve hedeflere sadık olduklarını savunuyor.

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.