Hayvan HaklarıManşet

Polat atın sindirim sisteminde ip ve poşet bulundu: Müdahalede geç kalındı

0
Fotoğraf Şubat 2021’de Polat’ın doğduğu ahırın önünde çekildi. - Kaynak: Adalar'ın Atları

Heybeliada‘dan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Büyükada’daki İspark At Ahırları’na getirildikten sonra sevk edildiği hastanede hayatını kaybeden Polat atın ölüm nedeniyle ilgili açıklama yapıldı. Adaların Atları Platformu tarafından yapılan açıklamada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi’ne sevk edildikten sonra ölen Polat’ın sindirim sisteminde ip ve poşet gibi maddeler bulunduğu bildirildi.

Nekropsisi yapılan Polat’ın vücudundaki yaraların, sindirim sistemindeki sancı nedeniyle kendini ahır duvarına vurmasıyla olduğu düşünülüyor. Adaların Atları tarafından yapıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Polat yıkılan ahırların yerine yenisi yapılmadığı için, barınaksız kaldığı ve kontrolsüz beslendiği için, sindirim sorunu nedeniyle hayatını kaybetti. Çektiği acıya müdahalede geç kalındı.”

Yine Heybeliada’da Bal atın da bu yaz aynı sebeple hayatını kaybettiğinin belirtildiği açıklamada, “Heybeliada’dan 10 Ekim’de Büyükada İBB Ahırı’na götürülen diğer atlar da aylardır Polat’la aynı koşullarda yaşıyordu, onların başına da aynı şey gelmeden ciddi muayene edilmeli, gerekiyorsa müdahale edilmeli. Bir can daha kaybetmeden, daha da fazla gecikmeden” denildi.

‘İhmalin ötesine geçen bir hak ihlali’

İBB Ahırı’nda yaklaşık dört yıldır tutulan diğer atlar içinde de bakımsız ve sağlıksız görünen, iyi durumda olmayan atlar bulunuyor. Atlarla ilgili 14 Ekim’de şiddet gördükleriyle ilgili görüşler paylaşılmış, 16 Ekim’de İBB’ninn görevlileri tarafından görülmesine izin verilmeyen Polat hariç diğer atlar yerinde görülmüştü. Adaların Atları platformu konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Polat’ın İBB Ahırı’nda dayak yediği izlenimine, ziyaretçilerin bu yaraları görmesi sebep olmuş olabilir. Hayvan kendini yaralayacak kadar sancı çekiyorken, onun sağlığından sorumlu görevlilerin bunu fark etmemesi, müdahalede gecikilmesi de, ihmalin ötesine geçen bir hak ihlalidir. İBB’nin Heybeliada’dan atları alırken tepeden tırnağa sağlık muayenelerini yapmış olması gerekirdi. Bu yapılsaydı İBB zan altında kalmayacak, çok daha önemlisi, Polat yaşıyor olacaktı.

Kaynak: Adaların Atları- Çetin Erdem ve atları. Sarıldığı at, 1 yaşındaki tay Polat. 9 Temmuz 2020, Heybeliada.

Adalar ilçesinde 2020 yılında 1200’den fazla atı satın almış olan İBB onlara hak ettikleri bakımı, sağlık hizmetini, yaşam alanını sağlamak zorundadır. İBB’nin atlara gereken müdahaleyi yapabilecek donanımı, atları tanıyan uzman veterinerleri olmalı, sağlık hizmeti ‘pazartesiyi’ beklemeden sağlanabilmeli. Atlara bakan seyis kadrosuna da, atçılık konusunda uzman profesyoneller tarafından düzenli olarak eğitim verilmeli.”

Denetimdeki yetkisi hatırlatılan Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü’nün veterinerlerinin her adada, bütün atların sağlık kontrollerini ayrıca, düzenli olarak yapması, yaşam alanlarını denetlemesi ve gerektiği gibi bakılmalarını sağlamasının gerektiği de ayrıca ifade edildi. Ayrıca atların ayrıca muayenesinin yapılması istendi:

“Vakit kaybetmeden, tüm atların gerçek at veterinerleri tarafından muayene ve müdahalesi yapılmalı. Hayvanların hapsedilmesine son verilmeli. Bütün adalarda atlara uygun, ziyarete açık, uzman gözetiminde yaşam alanları olmalı. Bu yaşam şartlarını atlara sağlayamadığımız için kaybettiğimiz Polat, Bal ve bütün atlar için hepimiz çok üzgünüz.”

‘Atların ölümlerinden İBB, İlçe Tarım ve Valilik sorumlu’

Platform üyeleri ölümlerin sorumlularına da işaret etti:

“Aralık 2019’da atlar ahıra kapatıldığından beri hayatını kaybeden yüzlerce atın ölümünden İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Adalar İlçe Tarım Müdürlüğü, Aralık 2019-Haziran 2020 karantinasıyla onları ahıra hapseden İstanbul Valiliği sorumludur.”

Polat at hakkında

Adaların Atları platformu Polat’ın Heybeliada’da başlayıp Büyükada’da son bulan yaşamını ve ölümüne giden süreci hazırlayan koşulları şöyle anlattı:

“Polat At… 2019’da Heybeliada’da doğmuştu.

Yaşadığı ahır 2021’de İBB tarafından yıkıldı.

Heybeliadalılar ve Adaların Atları Platformu üyeleri ona ve adanın diğer atlarına özel arazide ahır yaptı ama arazinin satışıyla Polat yine açıkta kaldı.

İBB, yenisini yapacağına dair söz verdiği ahırları yapmadı. Polat ve Heybeliada’nın diğer at sakinleri Bal, Elif, Tombik ve Şımarık, hatta 2023 doğumlu taylar Ateş ve Korkut (Polat’ın oğulları), adada buldukları şeyleri yediler…

10 Ekim’de İBB Büyükada Ahırı’na götürülen Polat, 14 Ekim’de bedeni yaralar içinde yatarken görüldü ziyaretçiler tarafından. 16 Ekim’de İ.Ü. Veterinerlik Fakültesi’ne götürülen Polat, 17 Ekim 2023’te hayatını kaybetti.”

You may also like

Comments

Comments are closed.