Kültür-SanatManşet

Picasso İzmir’de

0

İzmir’de açılan Picasso ve Gösteri Sanatı Sergisi’nde sanatçının tabloların yanı sıra çeşitli kostüm tasarımları ve dönemin pek çok ünlü sanatçısıyla aralarındaki yakın bağları belgeleyen fotoğraflar da yer alıyor.

20. yüzyılın en büyük sanatçılarından İspanyol ressam Pablo Picasso’nun gösteri dünyasını konu aldığı eserlerinden oluşan sergisi, İzmir Arkas Sanat Merkezi‘nde devam ediyor. Küratöryel bir kurguyla oluşturulan Picasso ve Gösteri Sanatı sergisinde; Paris Picasso Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel’de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan 83 eser yer alıyor.

Sergide ayrıca sanatçının yazarlar, şairler ve müzisyenler gibi pek çok sanatçıyla sürdürdüğü yakın bağları belgeleyen fotoğraflar yer buluyor.

Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki önemli kurumların yer aldığı Picasso-Méditerranée’nin kültürler arası etkileşimi amaçlayan organizasyonu kapsamında, 5 Ocak 2020’ye kadar açık kalacak olan sergi, Salı-Pazar günleri arasında saat 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilecek.

Bambaşka bir Picasso

Paris Picasso Müzesi Müdürü Laurent Le Bon serginin açılışında  Picasso’nun Atatürk‘le aynı yıl doğduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Picasso’nun bütün ihtişamıyla sergilenmesinin zamanıydı. Birkaç sene önce Türkiye’de Picasso ile ilgili sergiler yapıldı ama İzmir’de harika bir çalışmayla Picasso’ya bambaşka bir bakış açısı kazanacaksınız. Bu sergide Picasso’yu farklı bir bakışla irdeleyen ve ilk defa sergilenen eserler göreceksiniz. İki yıl önce başlayan Picasso-Méditerranée projesi kapsamında 70 sergi yaptık. İzmir’de bu sergiyle etkinliği kapatmak sıradan bir olay değil. Akdeniz’in sembol kentlerinden biri varsa o da bütün olumlu özellikleriyle bu da İzmir’dir. Yaşasın İzmir! Yaşasın Picasso!”

Bale, boğa döğüşü ve sirk temaları 

Arkas Sanat Merkezi Direktörü Müjde Unustası da şöyle konuştu: “Picasso’yu İzmir’e getirmek bizim hayalimizdi. Paris Picasso Müzesi Müdürü Laurent Le Bon da bizimle aynı heyecanı paylaşarak bir Akdeniz kenti olan İzmir’in Picasso-Méditerranée projesinde yer almasından çok büyük bir mutluluk duyacaklarını ifade etti. Yaklaşık üç sene önce bu maceraya adım attık. Bu sürede birçok toplantılar, sempozyumlar oldu. Biz kendi sergimizi kurgularken Picasso’nun biraz daha az bilinen yönünü ortaya çıkararak bu sergiyi hazırlamayı düşündük.”

Sergide tabloların yanı sıra çeşitli kostüm tasarımlarının görülebileceğini belirten Unustası, Picasso’nun gösteri dünyasında önemli bir yer tutan bale, boğa döğüşü, sirk gibi temaların öne çıktığını ifade etti.

You may also like

Comments

Comments are closed.