LGBTİ+Manşet

Pembe Hayat ve İHD’den ortak açıklama, “Biz de demokrasi istiyoruz!”

0

Pembe Hayat ve İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, Figen Kalkan’ın intiharından sorumlu itirafçı savcı Ferhat Sarıkaya ve hukuk alanında LGBTİ’lere yönelik keyfi uygulamalarla ilgili bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada yakılarak katledilen trans kadın Hande Kader’in ölüm sebebinin de hukuk alanındaki cezasızlık uygulamaları olduğuna dikkat çekildi. Basın açıklamasına HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

18

Pembe Hayat.org’dan Ozan Uğur’un haberine göre Pembe Hayat ve İnsan Hakları Derneği(İHD) Ankara Şubesi bir basın açıklaması düzenlenerek itirafçı savcı Ferhat Sarıkaya’nın Pembe Hayat eski yönetim kurulu üyesi Figen Kalkan’ın intiharından sorumlu olduğu belirtildi. Aynı açıklamada ayrıca geçtiğimiz hafta Zekeriyaköy’de yanmış cesedi bulunan trans kadın Hande Kader’in ise hukuk alanındaki cezasızlık nedeni ile katledildiği belirtildi.

İHD ve Pembe Hayat adına açıklamayı okuyan Pembe Hayat yönetim kurulu başkanı Buse Kılıçkaya “Gerek yasa koyucuların ve gerekse bu yasaları uygulayanların keyfi ve ideolojik tavrı nedeni ile trans ve kadın cinayetlerinde ciddi bir artış yaşandığı herkes tarafından bilinmektedir. LGBTİ ve kadın intiharlarının ise toplum tarafından işlenmiş cinayetler olduğu bir gerçekliktir” dedi.

Kılıçkaya “Bizler yaşadığımız bu toplumda her gün, her an ayrımcılığa maruz kalmakta, şiddet görmekte, taciz ve tecavüze uğramakta, nefret söylemleri ile öldürülmekte, yok sayılmakta, yok edilmekteyiz. Toplumda var olan bu nefret hali maalesef ki ‘herkesin yargı önünde eşit olduğunu’ belirten Anayasa ve uluslararası sözleşmelere rağmen yargıda da devam etmektedir” diyerek LGBTİ’lere yönelik keyfi uygulamalara son verilmesi gerektiğini söyledi.

19

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise “LGBTİ’ler uzun yıllardır demokrasi istiyorlar, uzun yıllardır yaşam hakkının güvenceye alınmasını istiyorlar, uzun yıllardır çalışma hayatının güvenceye alınmasını istiyorlar. Ancak maalesef bu talepler birçok kişi tarafından desteklenmiyor. Ben zamanın dayanışma zamanı olduğunu, zamanın yan yana durma zamanı olduğunu ifade etmek isterim. Gerçekten oldukları gibi yaşamak isteyen insanların, huzurlu bir şekilde çalışmak isteyen insanların yakma kültürüyle kötülüğün iktidarıyla giderek daha fazla yüz yüze geldiği bugünlerde kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı, kaybettiğimiz bütün LGBTİ’leri de saygıyla anmak isterim. Umarım gelecek bizim ellerinde büyüteceğimiz dayanışmayla daha iyi daha güzel olacak” dedi.

Sarıkaya’nın adaletsiz tutumunun sadece Figen’in intiharına sebep olmadığını belirten Kılıçkaya, aynı dönemde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörü olan Yücel Aşkın’ın ve genel sekreter yardımcısı Enver Arpalı’nın da ölümünden sorumlu olduğunu söyledi.

Kılıçkaya “Bizler de demokrasi istiyoruz! Demokrasi mitingleri ile demokrasiye ve halkın iradesine sahip çıktığını söyleyenler, LGBTİ’lerin ve kadınların demokrasi taleplerini görmezden gelmeyi bırakmalıdır” diyerek ayrımcılığa son verilmesi çağrısı yaptı.

Figen Kalkan’ın davasına bakan Pembe Hayat Derneği’nden Av. Ahmet Toköz ise FETÖ olarak adlandırılan terör örgütünün 2000’li yıllardan itibaren kadrolaştığının iddia edildiğini belirtti. Ancak bu süreçte CMK 231 diye bir madde icat edildiğini ve bu maddenin toplumun bütün dezavantajlı grupları üzerinde keyfi bir şekilde uygulandığını belirtti.

Hande’nin öldürülmesinin ardından gerekli tepkinin verilmediğini belirten Pembe Hayat Derneği Avukatı Rıza Yalçın Koçak ise “LGBTİ’ler Hande’nin katlini toplumsal muhalefetin gündemine sokabilmek için bir çaba sarf etmek zorunda kaldı. Özgecan meselesinde LGBTİ’ler bir LGBTİ katledilmiş gibi öfkelerini sergilediler ve tepkilerini ortaya koydular. Bu acı yarıştırmak değildir. Ancak söz konusu bir trans kadın olunca gerekli toplumsal tepki gelmiyor” dedi.

 

(Pembe Hayat)

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.