DünyaManşet

Pelosi’den ‘seçimle gitmeyeceğini’ ima eden Trump’a: Türkiye’de değilsiniz

0

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, “Seçimlerden sonra barışçıl bir geçiş süreci olacağına söz veriyor musunuz?” sorusuna “Olacaklara bakacağız” diyerek cevap veren ABD Başkanı Donald Trump‘ın “hükümetteki rolünü uzatanlara özendiğini” söyledi.

Trump’ın kaybetmesi halinde barışçıl bir devir tesliminin sözünü vermeyi reddettiğini belirten Pelosi, “Neden ABD Anayasası’na göre ettiğiniz yemine bağlı kalmaya çalışmıyorsunuz?” diyerek Trump’a Başkanlık yemininin gerekliliklerini yerine getirmesi çağrısında bulundu.

‘Burası bir demokrasi ülkesi’

Trump’ın dünyadaki diktatörlere hayranlık duyduğunu söyleyen Demokrat Partili Pelosi, Başkan’a “Türkiye’de değilsiniz, Kuzey Kore’de değilsiniz. Rusya’da ve Suudi Arabistan’da da değilsiniz. Sayın Başkan Amerika Birleşik Devletleri’ndesiniz ve burası bir demokrasi ülkesidir” sözleriyle seslendi.

ABD’de başkanlık seçimi 3 Kasım’da Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump ve Demokrat Parti adayı Joe Biden arasında gerçekleşecek. Seçim sonuçlarıyla ilgili soruları daha önce de cevaplamaktan kaçınan Trump, posta yoluyla oy kullanma sisteminin şaibelere yol açacağını öne sürüyor.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pelosi’nin sözlerine Twitter’dan “İbretlik cehaletiyle Pelosi’nin ABD Temsilciler Meclisi Başkanlığına kadar yükselmesi esas Amerikan demokrasisi adına kaygı vericidir. Türk Milletinin iradesine saygı duymayı öğreneceksiniz” diye yazarak tepki gösterdi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.