Dünyaİfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Pegasus casus yazılımıyla onlarca gazeteci ve muhalifin izlendiği iddiası

0

İsrailli yazılım şirketi NGO Group‘un geliştirdiği casus yazılım Pegasus‘un satıldığı bazı hükümetlerce aralarında aktivistler, gazeteciler, iş insanları ve siyasetçilerin bulunduğu çok sayıda kişiyi izlemek için kullanıldığı iddia ediliyor.

Veri sızması sonucu başlayan araştırmanın 50 binden fazla cep telefonu numarasını kapsadığı belirtiliyor.

Yazılımın kullanımıyla ilgili iddialar, Pazar günü Washington Post, The Guardian, Le Monde, Süddetutsche Zeitung ve dünya çapındaki diğer 13 medya kuruluşu tarafından gündeme getirildi. Araştırmaya göre, farklı ülkelerden gizli servis ve emniyet yetkilileri Pegasus yazılımıyla cep telefonu numaraları üzerinden verilere ulaştı.

Casus yazılımının kullanıldığını ortaya çıkaran araştırma ekibine liste, Uluslararası Af Örgütü ve Paris merkezli Forbidden Stories tarafından ulaştırıldı. Araştırmaya göre, tüm telefon numaraları hacklenmedi. 37 vakada gazeteci, aktivist ve muhaliflerin cep telefonlara casus yazılımla erişme denemesi yapıldığı ya da erişilebildiği anlaşıldı.

Pegasus, operatörlerin mesajları, fotoğrafları ve e-postaları almalarını, aramaları kaydetmelerini ve mikrofonları gizlice etkinleştirmelerini sağlamak için iPhone’lara ve Android cihazlara bulaşıyor.

50 binin üzerinde cep telefonuna sızıldı

Listede numaraları bulunan birkaç telefonda yapılan adli testler, yarısından fazlasının casus yazılım izlerine sahip olduğunu gösterdi.

Yayın kuruluşları 50 binin üzerinde cep telefonu numarasına sızıldığını bildiriyor. Uzmanlar söz konusu casus yazılımın, siber silah olarak sınıflandırıldığına dikkat çekiyor. NSO Grup, yazılımı sadece devletlere terörle mücadele kapsamında satıyor.

Casus yazılım yoluyla cep telefonlarında eş zamanlı verilere ulaşılabiliyor. Bu sayede Messenger, WhatsApp ve Signal gibi sohbet uygulamalarındaki şifreler kırılabiliyor.

Gazetecilerin ortak araştırmasına göre casus program aracılığıyla dünya genelinde birçok gazetecinin verilerine ulaşıldı. Bunlar arasında haber ajansları AFP, Reuters, AP ile gazeteler New York Times, Le Monde, El Pais ve El Cezire, CNN televizyonları ile Radio Free Europe‘un çalışanları yer alıyor. 180’e yakın numaranın gazetecilere ait olduğu tespit edilebildi. Ve yine listede Arap kraliyet ailelesi üyeleri, iş insanları ve siyasilerin de yer aldığı bildirildi.

NSO Grup iddiaları reddediyor

NSO Grup konuya yönelik yaptığı açıklamada, “kişilere yönelik verilere erişimi” olmadığını belirtti. “Cep telefonu numaralarının yasal yolla elde edilmiş olabileceğini ve bir izleme faaliyeti ile ilgisi olmadığını” açıkladı.

Casus yazılımla cep telefonuna ulaşılanlar arasında Türkiye’de öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın nişanlısı Hatice Cengiz de bulunuyor. Cengiz’in cep telefonuna, Kaşıkçı’nın ölümünden dört gün sonra Pegasus yazılımı ile ulaşıldığı belirtildi. NSO Grup ise “hiçbir şekilde Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgileri olmadığını” ifade etti.

Cep telefonlarındaki verilerine ulaşılmaya çalışılanlar arasında Direkt36‘da araştırmacı gazetecilik yapan iki Macar gazeteci de yer alıyor. Yapılan araştırmalar, iki gazetecinin verilerine yönelik saldırının Macar devleti tarafından yapıldığına işaret ediyor. Macaristan hükümeti konuya yönelik soruyu yalanlayan bir açıklama yapmadı.

Washington Post gazetesine göre, listede yer alan en az 15 bin telefon numarası Meksika’dan. Numaralar içinde oto yıkama servisinde öldürülen ve cep telefonu hiçbir zaman bulunamayan bir serbest gazetecinin numarası da yer alıyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.