DünyaHayvan HaklarıManşet

Park bekçileri, insanlarla fazla yakınlaştığı için yavru ayıyı vurdu

0

‘İşte bu yüzden halktan ayıları beslememelerini istiyoruz. Bu ayıya yiyecek verenlerin niyeti iyi olabilir ama ayılar asla ama asla beslenmemeli’.’

ABD’deki deki bir vahşi yaşam parkında turistlerin beslediği yavru ayı insanlara çok alışınca park görevlileri tarafından vuruldu. Independent Türkçe’nin haberine göre, Oregon eyaletindeki Hagg Lake Park’ta ziyaretçilerin besleyip birlikte fotoğraf çektirdiği siyah ayı insanlara alışınca yetkililer harekete geçti. Uzmanlar ayının insanlara alışmasının “ileride insanların can güvenliği açısından sorun yaratabileceğini” belirtti.

Oregon Balık ve Vahşi Yaşam Dairesi’nden biyologlar, ayının yol kenarına bırakılmış karışık çerez, ay çekirdeği, mısır gibi yiyeceklerle beslendiğini söyledi. Biyolog Kurt Licence, “İşte bu yüzden halktan ayıları beslememelerini istiyoruz. Bu ayıya yiyecek verenlerin niyeti iyi olabilir ama ayılar asla ama asla beslenmemeli” dedi.

Vahşi hayvanlara verilen bazı besinlerin onları hasta edebileceğini anlatan Licence,  “Vahşi hayvanları beslemek asla iyi bir fikir değildir. Onlar kendi başlarının çaresine bakabilecek yeterlilikteler. Onları yalnız bırakıp belirli bir mesafeden izlemek her zaman daha iyidir” diye konuştu.

Polis, bazı kişilerin ayıyla çektirdikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşmasıyla durumdan haberdar oldu. Geçen hafta yetkililerin ormanın derinliklerine bıraktığı yavru ayı yeniden aynı bölgeye dönünce Oregon Balık ve Vahşi Yaşam Dairesi yetkilileri hayvanı vurma kararı aldı.

Ayının ölüm haberi sosyal medyada tepki çekerken birçok kullanıcı ayının neden yakalanıp başka bir bölgeye götürülmediğini sorguladı.

Washington County Şerif Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Bu, Oregon Balık ve Vahşi Yaşam Dairesivahşi yaşam uzmanlarının herkesin güvenliği için vermek zorunda olduğu zor bir karardı. Ayının yerini değiştirmek bu vakada bir seçenek değildi. İnsanlar ayıları beslememeli. Bu çok üzücü bir durum” ifadeleri kullanıldı.

Oregon Balık ve Vahşi Yaşam Dairesi, insanlara alışan ayıların yaşadığı bölgelerin değiştirilmediğini çünkü bu hayvanların “insanlarla tehlikeli bir şekilde etkileşime girme olasılığının daha fazla olduğunu” belirtti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.