ManşetSpor

Paralimpik meşalesi Britanya dağlarının zirvelerinde yakılacak

0

Londra 2012 Paralimpik Oyunları 29 Ağustos’ta başlıyor. Geleneksel olarak Olimpiyat Oyunlarının hemen arkasından aynı şehirde düzenlenen Paralimpik Oyunlarında bedensel engelli sporcular mücadele ediyor. Olimpiyat organizatörleri bu yıl Londra’da yapılacak Paralimpik Oyunlarının meşalesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Paralimpik meşalesi Büyük Britanya’yı oluşturan dört ülke; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın dört zirvesinde bedensel engelli ve bedensel engeli bulunmayan izciler tarafından yakılacak. Bu dört zirve, İngiltere’de bulunan Scafell Pike, Galler’deki Snowdon, İskoçya’daki Ben Nevis ve Kuzey İrlanda’nın Slieve Donard zirveleri.

22 Ağustos’ta bedensel engelli ve bedensel engeli olmayan izciler tarafından tutuşturulacak meşalenin Londra’ya doğru yolculuğu başlayacak. Büyük Britanya’yı meydana getiren dört ülkenin dört başkentini (Londra, Belfast, Edinburgh ve Cardiff) dolaşacak olan dört meşale daha sonra Paralimpik hareketin ruhani sembollerinden sayılan İngiltere’nin Stoke Mandeville zirvesinde 28 Ağustos’ta bir araya getirilecek.

580 meşale taşıyıcısı tarafından 150 kmlik yolu katedecek meşale 29 Ağustosta Olimpiyat Stadyumuna getirilerek Paralimpik Oyunlarının açılış töreninde hazır bulunacak.

(Yeşil Gazete, Guardian)

 

 

 

 

 

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.