İklim KriziManşet

Papa Francis: İklim değişikliği dünyayı ‘kırılma noktasına yakın’ hale getirdi

0

Papa Francis, iklim değişikliğinin gelecekteki potansiyel sonuçları konusunda bir kez daha dünyayı uyardı. İklim krizinin gezegeni “neredeyse kırılma noktasına” getirdiğini söyleyen Papa,  “suçun bir kısmının ABD’nin ve halkının ‘sorumsuz yaşam tarzında’ olduğunu belirtti.

15-17 Mayıs tarihlerinde Vatikan‘da düzenlenecek üç günlük iklim zirvesinin öncesinde açıklama yapan Francis, “acı çeken gezegenimiz” için “içten endişeleri”ni dile getirdi.

İklim değişikliğinin eşitsizliği artıracağının ve dünyanın en savunmasız insanlarından bazılarını daha da yoksullaştıracağının “şüphesiz” olduğunu söyleyen Papa, iklim değişikliğinin etkisinin halihazırda “sağlık hizmetlerinde, istihdam kaynaklarında, kaynaklara erişimde, barınmada, zorunlu göçlerde” görüldüğünü kaydetti; iklim değişikliğinin ” dünyanın her yerinde toplumun ve küresel topluluğun karşı karşıya olduğu temel zorluklardan biri olduğuna” dikkat çekti.

ABD’ye sitem

Amerika Birleşik Devletleri’nin kültürü ve halkının yaşam tarzının iklim değişikliği hızını artırdığı bir ülke olduğunu da vurgulayan Papa, “Amerika Birleşik Devletleri’nde kişi başına düşen emisyonların Çin’de yaşayan bireylere göre yaklaşık iki kat, en fakir ülkelerin ortalamasından ise yaklaşık yedi kat daha fazla olduğunu düşünürsek, sorumsuz yaşam tarzında geniş bir değişikliğin buna bağlı olduğunu söyleyebiliriz”  dedi. Francis, Ekim 2023’te şöyle yazmıştı: “Batı modeliyle birlikte hareket etmenin uzun vadede önemli bir etkisi olacaktır.”

Bu arada 2022’de kardinal rütbesine yükselen San Diego Piskoposu Robert W McElroy da iklim değişikliğinin insanlığın geleceğine meydan okuduğu konusunda uyardı. Piskopos, iklim acil durumunu “kontrolsüz iklim değişikliğinden kaynaklanan uzun vadeli ölümlerin daha büyük olduğu ve insanlığın geleceğini tehdit ettiği” şeklinde tanımladı.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.