EkolojiManşetYerel

Pandemide İstanbul’daki hava kirliliği yüzde 10 azaldı

0
İstanbul'daki hava kirliliği
Fotoğraf: AA

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesinde yapılan araştırmaya göre, yeni tip koronavirüs salgınının birinci yılında İstanbul’daki hava kirliliği önceki yıla oranla yüzde 10 azaldı.

Bir yıl boyunca hava kirliliği artan tek ilçe ise Esenler oldu.

Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros koordinatörlüğünde yürütülen çalışmada İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonlarındaki azotdioksit (NO2) hava kirliliği oranı incelendi.

Kentte bir yıl öncesine göre hava kirliliğinin en fazla azaldığı ilçelerin başında yüzde 24 ile Esenyurt yer alırken, bunu yüzde 21 ile Başakşehir, yüzde 18 ile Ümraniye ve yüzde 15 ile Fatih izledi.

İstanbul'daki hava kirliliği

İstanbul’daki hava kirliliği

‘Karbon emisyonları da azaldı’

Prof. Dr. Hüseyin Toros, AA’ya yaptığı değerlendirmede, hava kirliliğinin sanayileşmeye birlikte insanlığın önündeki en büyük tehlikelerden biri olduğunu söyledi.

Dünyada her yıl 7 milyon insanın hava kirliliğinden dolayı hayatını kaybettiğini belirten Toros, “Hava kirliliği birçok hastalığı da olumsuz yönde etkiliyor” dedi. Toros, koronavirüs salgınının yayılmasının engellenmesi için alınan tedbirleri hatırlatarak, şunları kaydetti:

Hava kirliliğinin azalması atmosfere karbon salımının azaldığı anlamına da geliyor. Bu, küresel iklim değişikliğinin azalması yönünde önemli bir katkı sağlamış oldu. Hava kirliliğinin azaltılması için kaynakların verimli kullanılması ve israfa son verilmesi son derece önemlidir.”

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.