Kültür-SanatManşet

Oyuncu ve seslendirme sanatçısı Köksal Engür hayatını kaybetti

0

Son yıllarda Leyla ile Mecnun dizisinde oynadığı ‘Ak Sakallı Dede‘ rolüyle geniş kitlelerin tanıdığı seslendirme sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Vefat haberini oyuncu Cengiz Bozkurt, sosyal medyada yaptığı paylaşımla duyurdu.

Bozkurt Twitter’dan “Köksal Engür abimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun” yazdı.

Köksal Engür hakkında

Köksal Engür, 1946’da Kars‘ta dünyaya gelmişti. Oyuncu, henüz 10 yaşındayken TRT Ankara RadyosuÇocuk Saati‘ programında kısa radyo tiyatrolarıyla mesleğe başlamıştı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü‘nü 1969’da tamamlayan Engür, TRT’de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini atmıştı.

Oyuncu, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi‘nde rol almıştı.

Tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerde de oynayan Engür, ‘SüngerBob KareŞort‘ çizgi dizisinde ‘Squitward‘ü seslendirmişti.

Afife Tiyatro Ödülleri‘nde 1999’da ‘Yılın En İyi Erkek Oyuncusu‘, 2002’de ise ‘Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu‘ seçilen Köksal Engür, 2005’te 16. Ankara Film Festivali‘nde ‘Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü almıştı.

Engür, Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams‘ın yanı sıra ‘Susam Sokağı‘ndaki ‘Büdü’ karakteriyle ‘Red Kit‘ çizgi filminde ‘Red Kit’i seslendirmişti.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.