ManşetTürkiye

Öykü Arin’e annesinden nakledilen ilik tutmadı

0

Lösemiyle savaşan Öykü Arin’e annesi Eylem Yazıcı’dan nakledilen yarı uyumlu ilik tutmadı. Aileden yapılan açıklamada “Sağlık Bakanlığı’nın elindeki 100 bine yakın numune Öykü Arin’in umudu olabilir” ifadeleri kullanıldı.

Löseminin ender görülen türü Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) ile savaşan 4 yaşındaki Öykü Arin’e annesi Eylem Yazıcı’dan nakledilen yarı uyumlu iliğin tutmadığı açıklandı. Yeniden nakil süreci başlatılırken bu kez baba Çağdaş Yazıcı’dan yarı uyumlu ilik nakledilecek.

Geçen yıl İzmir’de lösemi teşhisi koyulan Öykü Arin’in tedavisi Medical Park Antalya Hastanesi’nde sürdürülüyor. Eylem Şen ve Çağdaş yazıcı çifti, kızlarının sağlığına kavuşması için ‘Öykü Arin’e Umut Ol, Donör Ol” kampanyası başlatmıştı. Binlerce kişi bağışta bulunsa da yüzde 100 uyumlu donör bulunamadı. Bu süreçte doktorlar, Öykü Arin’in organlarının zarar görmemesi için anne Eylem Şen Yazıcı’dan yarı uyumlu nakil kararı aldı. 11 Nisan’da nakil süreci başlatıldı ve 18 Nisan’da Eylem Şen Yazıcı’dan kök hücre alındı ve Öykü Arin’e uyumlu hale getirilip nakledildi. Eylem Şen Yazıcı ve Öykü Arin, 11 Nisan’dan bu yana hastanede steril odada kalıyor.

Babadan yarı uyumlu ilik nakledilecek

Doktorlar, yaptıkları testlerde Öykü Arin’e nakledilen iliğin tutmadığını ve yeniden nakil sürecinin başladığını açıkladı. Yüzde 100 uyumlu ilik bulunamazsa baba Çağdaş Yazıcı’dan yarı uyumlu ilik nakli yapılacak.Süreçle ilgili “Öykü Arin’e Umut Ol” sosyal medya hesabından açıklama yapıldı. Açıklamada,  “18 Nisan’da anne Eylem Şen’den kök hücre nakli yapıldığını ve tüm kalbimizle anneden yapılan yarı uyumlu naklin başarısı ile ilgili umutlu haberleri beklediğimizi sizlerle paylaşmıştık. Geldiğimiz süreç itibarıyla, toplanan kök hücre numunelerinin incelenen kısmı içerisinde canımız Öykü’müze uygun kök hücre çıkmadı ve anneden yarı uyumlu nakil de maalesef başarılı olamadı. Bu yüzden doktorlarımızın kararı ile Öykü Arin’e babası Çağdaş Yazıcı’dan çok kısa zamanda yarı uyumlu nakil şansını deneyeceğiz” denildi.

Açıklamada, Öykü Arin için açılan kampanyada bağışlanan 100 bine yakın numunenin hala Sağlık Bakanlığı’nda bulunduğu hatırlatıldı; bunlar üzerindeki işlemlerin kısa sürede bitirilmesi halinde Öykü Arin’e umut olabileceği vurgulandı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.