DünyaKoronavirüs SalgınıKültür-SanatManşet

Oscar Ödül Töreni koronavirüs nedeniyle ertelendi

0

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nce her yıl düzenlenen Oscar Ödül Töreni, koronavirüs salgını nedeniyle iki ay ertelendi.

Akademi’den yapılan açıklamada, 28 Şubat 2021’de düzenlenmesi planlanan 93’üncü Oscar ödülleri gecesinin Covid-19 sebebiyle 25 Nisan 2021’e ertelendiği belirtildi. Oscar’a aday gösterilecek filmler için başvuru tarihinin de 28 Şubat 2021’e kadar uzatıldığı açıklandı. Adaylar ise 15 Mart 2021’de açıklanacak.

29 yıl sonra ilk erteleme

Açıklamada, “Ödül tarihini uzatmakla, film yapımcılarına, filmlerini bitirip gösterime sokmaları için gerekli esnekliği sağladığımızı ümit ediyoruz” denildi. ABD‘de mart başından beri etkili olan salgına karşı alınan tedbirler çerçevesinde film ve televizyon sektöründe üretim durmuştu.

Salgın sonrası Oscar Ödülleri’nde bazı değişiklikler yapan Akademi, salgın nedeniyle dijital platformlarda yayınlanan filmlerin de ödül için değerlendirilmeye alınacağını açıklamıştı. (Normal şartlarda, bir filmin Oscar’a hak kazanabilmesi için yedi günlük gösterimin olması gerekiyor.)

Oscar ödülleri gecesi en son 1981 yılında, dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan‘a yönelik suikast girişimi nedeniyle 24 saat ertelenmişti.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.