DünyaManşet

Orman yangınlarıyla mücadele eden Portekiz afet durumu ilan etti

0

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, hafta sonu 40 derece civarında olacağı tahmin edilen hava sıcaklığındaki artışa hazırlıklı olmak için bugün silahlı kuvvetler dahil acil durum servislerinin başkanlarıyla bir araya gelecek.

Yetkililer, artan hava sıcaklıklarının ülkede, söndürülmesi güç yangınları artırmasından endişe ediyor. Hükümet, ülkedeki en endişe verici alanların, güneydeki Algarve’nin batı kesimleri ile ülkenin kuzeyi ve merkezinde bulunduğunu açıkladı.

3 bini aşkın itfaiye eri 150 yangına müdahale etti

Afet durumu ilan edilmesi, yetkililerin, acil durum varlıklarını harekete geçirmelerine ve tepki verme sürelerini hızlandırmalarına olanak tanıyor. Yetkililer, 15 Ağustos’ta, 9 Ağustos’tan itibaren ülkenin farklı bölgelerinde devam eden 150 yangına 3 binden fazla itfaiyecinin müdahale ettiğini, 55 kişinin yaralandığını belirtmişti. Kuraklık, yüksek sıcaklık ve kuvvetli rüzgarlar sebebiyle yangınların söndürülmesinde güçlük çekildiği kaydediliyor. Lizbon’un 200 kilometre kuzeyindeki Pedragao Grande dağlık bölgesinde haziranda çıkan orman yangınında 64 kişi yaşamını yitirmişti.

 

(CNNTürk)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.