TürkiyeEkolojiManşet

Orman yangınlarıyla mücadele bütçesi 2.7 milyar TL düşürüldü

0

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nün, 2021 yılında 8,1 milyar TL olan orman yangınlarıyla mücadele bütçesinin 2022 yılında 5,4 milyar TL’ye düşürüldüğünü duyurdu.

Erbay, “Her yıl binlerce hektar ormanlık alan, yaban hayatı ve ekosistem yok oluyor. Ancak Orman Bakanlığı 2021 yılında 8,1 milyar TL olan orman yangınlarıyla mücadele bütçesini 2022 yılında 5.4 milyar TL’ye düşürüyor. Bakanlık açıkça orman yangınlarıyla mücadele etmeyeceğiz diyor. İşte AKP’nin ormanlarımıza verdiği değer budur” dedi.

AKP’nin ormana, doğaya bakışı

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nün 2022 Yılı Performans Programı açıklandı. Programda dikkat çeken konulardan bir tanesi de 2022 yılında orman yangınları ile mücadeleye ayrılan bütçenin düşürülmesi oldu.

Orman Genel Müdürlüğü, 2021 yılında 8,1 milyar TL olan orman yangınlarıyla mücadele bütçesini bu yıl 5,4 milyar TL’ye düşürdü.

Orman yangınları ile mücadele bütçesinin düşürülmesinin AKP’nin ormana, doğaya bakışının bir göstergesi olduğunu söyleyen CHP’li Erbay, Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslenerek, “Bu bütçe neden düşürülmüştür, bu paralar nereye harcanacaktır?” diye sordu.

Türkiye genelinde geçen yıl çok büyük yangın felaketleri ile karşılaşıldığını hatırlatan Erbay, orman personelinin, gönüllülerin, belediye personelinin bu yangınları söndürmek için büyük bir mücadele verdiğini belirterek, “Ancak bu mücadele yeterli değildir. Devletin yangın söndürme çalışmaları için yeterli kaynağı ayırması ve gerekli hazırlıkları yapması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Erbay şunları söyledi:

Bu bütçeyle bu ormanlar nasıl korunacak?

2021 yılında orman yangınları ile mücadeleye 2021 yılında 6 milyar 837 milyon olarak açıklanmış ancak yıl sonunda toplam 8 milyar TL para harcanmıştır. Bu sene ise bu bütçe 5 milyar 407 milyon olarak belirlenmiştir. Orman Bakanına soruyorum, geçen yıl 8 milyar harcanmışken bu yıl neden 5 milyar 407 milyona düşürülmüştür? Bu bütçeyle bu yangınları nasıl engelleyeceğiz?

Orman yangınlarıyla mücadelenin yolu hava filosu kurmaktır

Defalarca söyledik. Orman yangınlarıyla en etkili yöntemlerden birisi havadan müdahaledir. Ancak 2022 yılı için hala bir çalışma yapılmadı. Uçak kiralayarak, helikopter kiralayarak bu soruna köklü çözüm üretemeyiz. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi satın alma yoluyla bir an önce kendi hava filomuzu kurmamız gerekiyor. Ancak Bakanlık hala kiralama yapmakla ilgili açıklamalar yapıyor. Vakit daralıyor. Yangın sezonu başlayacak. Bir an önce gerekli hazırlıklar yapılmalıdır.”

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.