Ekolojik YaşamManşet

Organik çöpten yeşil enerji

0

Klimakönner adlı enerji tedarikçisinin yaptığı hesaplamalara göre Almanya’da yılda çöpe atılan 11 milyon ton gıda maddesi ile yaklaşık 550 bin hanenin enerji ihtiyacının karşılanması mümkün.

Merkezi Almanya’nın Münster kenti yakınlarında bulunan Klimakönner firmasının kurucusu ve genel müdürü Bernd Hugenroth “Ziyan olan gıdalar sadece üretici ve tüketicinin kesesine dokunmuyor, aynı zamanda çok değerli bir enerji kaynağı da israf edilmiş oluyor” dedi.

Klimakönner firmasının hesapları uyarınca bir ton atık gıda ile 700 kilowatt saat enerji üretmek mümkün. Bu hesaba göre bir hanenin 14 bin kilowatt saat tutarındaki yıllık enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için 20 ton, yani bir kamyon dolusu atık gıda yeterli. Bununla birlikte üretim, nakliye, depolama ve satış sırasında ihtiyaç duyulan enerjinin de atık gıdalardan karşılanması mümkün.

www.resterechner.de adlı internet sitesinde hangi gıdalardan ne kadar enerji elde edilebileceğini hesaplamak mümkün. Tüketici İnisiyatifi Derneği’nin hazırladığı internet sitesindeki bilgilere göre, bir kilogram ekmekten elde edilen enerjiyle yaklaşık 52 saat televizyon izlemek veya yaklaşık 11 saatlik otobüs yakıtı elde etmek mümkün.

Çöpten çıkan enerji

Federal Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Ilse Aigner’in görevlendirmesiyle atık gıdalar üzerine bir araştırma yapan Stuttgart Üniversitesi bilim insanları da biyogaz üretiminde atık gıdaların kullanılmasını tavsiye ediyor. “Temel hedef aslında gıda maddelerinin çöpe gitmesinin önüne geçmek olmalı” diyen Klimakönner Genel Müdürü Bernd Hugenroth, ancak gerek gündelik yaşamda, gerekse gıda üretimi, gastronomi ve ticaret söz konusu olduğunda atık gıdaların ortaya çıkmasını tamamen engellemenin mümkün olmadığının da altını çiziyor.

Yine de bu atık gıdaların en azından bir kısmının ekolojik anlamda akıllıca kullanılması mümkün. Klimakönner firmasının tedarik ettiği gaz, gıda endüstrisi, gastronomi ve organik çöplerden sağlanan organik atıklardan elde ediliyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.