Kültür-SanatManşet

“Omar ve Biz” uluslararası festivallerde gösterilecek

0

Festival yolculuğuna Varşova Film Festivali’nde aldığı ödül ile başlayan “Omar ve Biz” filmi Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de en çok tartışılan filmlerden oldu. Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı film, kasım ayında dünyanın farklı yerlerindeki festivallerde gösterilecek.

İlk olarak 5 – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Almanya’da düzenlenen 29. Cottbus Film Festivali’nde Kültürlerarası Diyalog Yarışması’na katılan  film, 8 – 15 Kasım 2019 tarihleri arasında Hindistan’da gerçekleşen 25. Kalküta Film Festivali’nin Uluslararası Ana Yarışması’nda yarışacak. Film daha sonra 14 – 24 Kasım 2019 tarihlerinde Almanya’da gerçekleşen 68. Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali Özel Gösterimi’nde yer alacak ve 16 – 24 Kasım 2019 tarihlerinde Fas’ta düzenlenen 24. Rabat Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde yarışacak.

“Omar ve Biz”’ filminin ana karakterleri Omar ve Mariye; Taj Sher Yakub ve Hala Alsayasne, Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan Suriyeli iki göçmen oyuncu tarafından canlandırılıyor. Filmin oyuncuları göçmen olmaları sebebiyle vize alamadıkları için yurt dışı gösterimlere katılamayacaklar.

Türkiye – Yunanistan sınırında yaşayan emekli komutan İsmet’in (Cem Bender) komşusu Sabri’nin (Menderes Samancılar) hayatını kurtaran iki göçmeni evlerinde misafir etmeye başlaması ile istemediği iki yeni komşusuyla arasındaki derin çatışmalı hikâyeyi konu alan film, İsmet’in yaşadığı insani tecrübe ile politik bakış açısı ve ön yargılarıyla yüzleşmesini anlatıyor.

Film, Kültür Bakanlığı ve TRT desteğiyle çekildi.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.