ManşetTürkiye

Öğrenciler haklarını savunmasınlar diye okula kilitlediler

0

Eyüp Refhan Tümer Lisesi yönetimi ‘YGS protestosu’na katılımı önlemek için kapıya kilit vurdu. İstanbul’daki bir çok okuldan aynı şekilde kapıya kilit vurulduğuna dair ihbar geldi.

Eyüp Refhan Tümer Lisesi yönetimi, okulun bazı öğrencilerinin bugün Taksim’de yapılacak olan “YGS de şifre” protestosuna katılmasını önlemek için çareyi okulun giriş -çıkış kapılarını kilitlemekte buldu.

Eyüp Refhan Tümer Lisesi’nden bazı öğrenciler Taksim’de düzenlenecek “YGS’de şifre” protestosuna katılmak istedi. Öğrenildiğine göre Taksim’e gitmek için okuldan ayrılmak isteyen öğrenciler, karşılarında okulun yöneticilerini buldu. Öğrenciler Taksim’e gitmekte ısrar edince, okulun ana kapısı ile diğer giriş ve çıkışlar kapatıldı, kapılar kilitlendi. Bu sırada okul yönetimi, bahçede toplanan protestocu öğrencileri ikna etmeye çalıştı.

VELİLER DE DIŞARDA KALDI

Okulda bunlar yaşanırken bazı öğrenci velilerinin de kapının kilitli olmasından dolayı içeri giremediği görüldü. Kilitli kapı nedeniyle dışarıya çıkamayan öğrenciler, demir kapının mazgalından kameraya, “Mahsur kaldık burada. Bakın, görün kapıyı açmıyorlar. Gelin halimizi görün. Bizi esir ettiler buraya.Görüyorsunuz baskı altındayız ” dedi.

ÖĞRENCİLERDEN ALKIŞLI PROTESTO

Öğrencilerin kapı mazgalından konuştuğunu gören bir öğretmen de, kapının yanına gelerek öğrencileri içeri gönderdi.Uzun süre okulun bahçesinde bekleyen öğrenciler, sık sık alkışlayarak kapının kapatılmasını protesto etti. Bu sırada habercilerin görüntü çektiğini gören bir öğretmen, elindeki gazete parçasıyla kapı mazgalını kapatarak görüntü alınmasını engelledi. Bu da bahçedeki öğrencilerin tepkisini çekti. Okulun giriş ve çıkışlarının yasaklandığı sırada okul duvarında da ilginç bır görüntü kameralarca kayıt edildi.

DUVARA TIRMANARAK OKULA GİRDİ

Okulun giriş kapısının kapalı olduğunu gören bir öğrenci, okula girebilmek için arka tarafa yürüdü. Okulun duvarına zorlu tırmanan öğrenci, demir korkulukları atlayarak okula girebildi.

KİLİTLEDİLER İDDİASI

Uğur Mumcu Mahallesi, Hatice Bayraktar Lisesi’nde öğrenim gören bazı öğrenciler Taksim’de lise öğrencilerinin düzenleyeceği eyleme katılmalarının engellenmesi amacıyla okul yönetimi tarafından kapıların kapatıldığını ileri sürdüler. İsimlerini vermek istemeyen okul yöneticileri ise normal prosedürün uygulandığını okul kapanmadan öğrencilerin çıkışlarına hiçbir zaman müsaade edilmediğini söylediler. Eyleme katılmak isteyen bir grup öğrenci saat 12.30’da öğle arası verildiğinde topluca okuldan ayrılarak Taksim’de düzenlenen eyleme gittiler. “Parasız eğitim istiyoruz” yazılı pankart açan yaklaşık 100 kişilik öğrenci grubu “Bizde şifre istiyoruz”, “Sınavsız eğitim istiyoruz” şeklinde sloganlar attı. Basın mensuplarına açıklama yapan bir öğrenci “Bizim okul yönetimiyle bir sorunumuz yok. Sorunumuz sınav ve şifre skandalı. At yarışı gibi bir maraton içindeyiz, ailelerimiz de bu maratonun içinde. Artık bu sınav sisteminin kalkmasını istiyoruz. Bize destek olan öğretmenlerimize de teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Güvenlik önlemi alan polis ekipleri ise okul önünde bekleyen ancak okulla ilgisi olmayan kişileri buradan uzaklaştırdı. (dha)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.