Kültür-SanatManşet

Nymphomaniac filmiyle ilgili dağıtımcılar açıklama yaptı

0

Türkiye’de vizyona giremeyecek olan ‘Nymphomaniac’ filmi hakkında Türkiye dağıtımcıları Umut Sanat ve Özen Filmcilik basın açıklaması düzenledi. Dağıtımcı firma adına konuşan Avukat Sabit Halat ‘Kültür Bakanlığı isterese film bir haftada yayına girebilir’ dedi.

Kültür Bakanlığı’na itirazda bulunulacak

Avukat Halat bu hukuki süreçte izleyecekleri yolu şöyle açıkladı:

“Bu oldu bitti bir karar. Yönetmeliğin 8. maddesine göre; Alt Kurul filmin ön değerlendirmesini ve sınıflandırmasını yapar. Değerlendirdikten sonra film usule uygun değilse üst kurula bildirmeden önce ithalatçı ve yapımcıya bildirir. Yasal düzenlemenin bu şekilde hazırlanmasının nedeni üst kurulun ithalatçı veya yapımcının itirazlarını da değerlendirebilsin. Öncelikle Kültür Bakanlığı’na hukuksuz işlemden ötürü kararı geri alması için itirazlarını bulunacağız. Yasak kaldırılmazsa idari mahkemeye başvuracağız, filmin seyirciyle buluşabilmesi için…”

Sansür gerekçesi “genel ahlaka aykırılık”

Vizyona giren filmleri sınıflandıran alt kurul filmi izledi ancak herhangi bir karara varmayınca devreye üst kurul girdi. Değerlendirme Sınıflandırma Üst Kurulu ise filmi izleyerek Türkiye’de vizyona girmemesine karar verdi.

‘Nymphomaniac’ın gösterime girmesini yasaklayan Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu’nun gerekçesini şu şekilde açıkladı; ‘genel ahlaka aykırılık’ ve ‘pornografik görüntü ve diyaloglar’ öne çıkartılıyor.

(T24)

You may also like

Comments

Comments are closed.