EmekKadınManşet

Norveç, şirket yönetim kurullarının yüzde 40’ının kadın olmasını zorunlu kılıyor

0
kadın

Norveç’te hükümet büyük ve orta ölçekteki şirketlerin yönetim kurullarında en az yüzde 40 kadın yönetici olması gerektiğine dair bir yasa taslağı hazırladı.

Hafta başında parlamentoya sunulan yasa tasarısı, kadınların işyerlerinde yükselmelerini önleyen uygulamaların önüne geçmeyi hedefliyor.

BBC Türkçe‘nin aktardığına göre, hükümetin lobiler ve sendikalarla anlaşmaya vararak hazırladığı yasa, dünyada bir ilk olma niteliği taşıyor.

Beş yıl içinde tamamen uygulanması planlanan tasarıya göre yasa, gelecek yıl 8 bin şirket, 2028’e kadar da 30’dan fazla çalışanı olan 20 bin şirket için uygulanır hale gelecek.

Kadınların üst düzey temsilinin yavaş geliştiğini düşünen İşçi Partisi liderliğindeki azınlık hükümeti, bu oranın 20 yıl içinde yüzde 15’ten sadece yüzde 20’ye çıktığını vurguladı.

AB’de bu oran yüzde 33 idi

Avrupa Birliği (AB) geçen kasım ayında yönetim kurulunda olmayan direktörlerin yüzde 40’ının, tüm yöneticilerin yüzde 33’ünün kadın olması gerektiği kararına varmıştı.

Bir AB üyesi olmayan Norveç, 2005 yılında yüzde 40 kotasını halk açık şirketlere getirerek bir ilki gerçekleştirmişti.

Norveç Sanayi Bakanı Jan Christian Vestre, dünyada bu adımı atan ilk ülke olduklarını vurgulayarak “toplumun bütün güçleriyle yaratıcı olmayı hedeflediklerini” söyledi.

Yasanın Sosyalist Sol Parti’nin desteğiyle geçmesi bekleniyor.

Kategori: Emek

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.