Dünyaİklim KriziManşet

Nijerya’da sel felaketinde ölenlerin sayısı 95’e çıktı

0

Nijerya Acil Durum Yönetimi Ajansı (SEMA) Jigawa Genel Sekreteri Alhaji Yusuf Sani Babura, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 19 farklı bölgede devam eden şiddetli yağışların yol açtığı sellerde 16 kişinin daha öldüğünü belirtti.

Böylece, ülke genelinde bu ay başından bu yana etkili olan şiddetli yağışların sebep olduğu sel felaketlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı 95’e yükselmiş oldu.

Tarım alanları sular altında

Sputnik’in aktardığına göre bölgede binlerce hektarlık ekili arazinin de sular altında kaldığını aktaran Babura, SEMA ile hükümet iş birliğinde selzedelere insani yardımı göndermek için çalışma başlattıklarını söyledi.

Nijerya genelinde şiddetli yağışların yol açtığı seller nedeniyle binlerce kişi evsiz, on binlerce hektarlık ekili arazi de sular altında kaldı. Batı Afrika’da haziran itibarıyla başlayan yağışlar eylül sonuna kadar devam ediyor.

 

Fotoğraf: AA

Yağış rejimleri değişiyor

Bu yıl Burkina Faso, Nijer ve Senegal gibi bölge ülkelerinde de sel felaketleri yaşandı.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve birçok bilimsel kuruluş iklim değişikliği yüzünden küresel ortalama sıcaklıkların artacağını ve bunun da kuraklık riskini, düzensiz ve aşırı yağış sıklığı ve miktarını ve fırtına gibi aşırı hava olaylarının sıklık ve şiddetini yükseltebileceğini ortaya koyuyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.