Hayvan HaklarıManşetTürkiye

Nesli tükenme tehlikesi altında olan Akdeniz foku Antalya’da ölü bulundu

0
Fotoğraf: AA

Sualtı Federasyonu Antalya İl Temsilcisi İsa Alemdar, teknesiyle Antalya Körfezi’ndeyken su üzerinde nesli tükenme tehlikesi altında olan Akdeniz fokunu ölü buldu.

AA‘nın aktardığına göre, durumu Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bildirdikten sonra Alemdar, teknesine aldığı foku karaya çıkardı.

İsa Alemdar, Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) Koordinatörü Cem Orkun Kıraç’ın yönlendirmesiyle otopsi yapılması için foku iki gönüllü veterinere teslim etti. Akdeniz foku daha sonra Akdeniz Üniversitesi’ne gönderildi.

Geçen yıl da aynı foku görmüştü

Ölen fokla geçen yıl da dalış sırasında karşılaştıklarını belirten Alemdar şunları söyledi:

İlk karşılaşmanın ardından iki defa daha dalışlarımıza eşlik etmişti. Dalışta canlı gördüğümüz fokun ölüsünü bulmam benim için çok üzücü oldu. Otopsi sonucuna ilişkin bilgi gelmedi ancak inşallah insan kaynaklı bir ölüm değildir.”

Balıkçı ağlarına takılıyorlar

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu bu tür fokların genelde balıkçı ağlarına takılarak hayatlarını kaybettiğini belirtti.

Bu fokun da aynı şekilde öldüğünü düşündüklerini söyleyen Gökoğlu, balıkçıların özellikle mağaraların etrafına ağ atmaması gerektiğini kaydetti.

Dünyada sayıları 600-700’e kadar düştüğü tahmin edilen Akdeniz folklarının yüzde 75’inin Türkiye ve Yunanistan kıyılarında yaşam mücadelesi verdiği vurgulandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.