ManşetUlaşımUncategorized

Mukavva Bisiklet Devrimi

0

Ulaşım alışkanlıklarını kökten değiştirecek devrim önerisi İsrail’den geldi. Yeni devrim hem trafik sıkışıklığından bitap düşmüş metropoller için hem de ulaşıma ayıracak ekonomik imkandan mahrum Afrika ülkeleri için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Tamamı ile mukavvadan üretilmiş dünyanın en ucuz bisikletlerini üreten 50 yaşındaki Izhar Gafni’ye kulak verdiğinizde bu devrimin hemen yarın gerçekleşebileceği ümidi ile dolup taşmak işten bile değil.

Gafni amatör bir bisikletsever, yıllardan beri hayalini kurduğu mukavvadan imal edilmiş bir bisiklet sürme düşüne de en sonunda ulaşmış görünüyor. Tamamen kendisi tarafından imal edilen ve normal bir bisikletten hiçbir farkı olmayan mukavva bisikleti ile şehirde gezerken altındaki ulaşım aracının mukavvadan imal edilmiş bir bisiklet olduğunu farketmeniz olanaksız.

Izhar Gafni’, basın için bir tanıtım gösterisi yaptı ve seri üretime birkaç ay içinde geçmeyi planladıklarını belirtti. “Her zaman birbiri için uygun görülmeyen materyalleri kullanarak birşeyler ortaya çıkarmayı sevmişimdir” diyen 50 yaşındaki mucit, üzerinde dört yıldır çalıştığı mukavvadan bisiklet projesinde zaman zaman umutsuzluğa düşse de denemekten hiç vazgeçmediğini ifade ediyor.

Mukavva kullanarak karton bir kutu yapmak hepinizin bildiği gibi oldukça basittir ama iş bisiklet yapmaya gelince durum değişiyor diyen Gafni, bisiklet imalında gereken ve pekçok açı gerektiren materyaller için sağlam ve kullanışlı mukavva bulmanız hiç kolay değil, 1,5 yıl yaptığım bisikletleri testlerden geçirdim, çoğu zaman başarısız deneyimlerdi bunlar ama sonunda istediğim sonuca ulaştım şeklinde konuşuyor.

Gafni’nin iş ortağı Nimrod Elmish, gerek mukavvadan yapılmış bisikletlerin gerekse diğer tekrar dönüştürülerek imalat sanayinde kullanılan ürünlerin günümüz ticaret dünyasını da kökünden değiştireceğine inanıyor. Yerel ekonomilerin canlanması ve maliyetlerin oldukça cüzi miktarda olmasının bu ürünlere ulaşımı da kolaylaştıracağını belirtiyor.

Bir mukavva bisikletin imal edilmesinden test sürüşüne kadar geçen aşamaları buradan izleyebilirsiniz.

(Yeşil Gazete, Huffington Post)

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.