Kültür-SanatManşet

Mücap Ofluoğlu hayatını kaybetti

0

Tiyatro sanatçısı Mücap Ofluoğlu 89 yaşında vefat etti. Sanatçı için yarın saat 10.00’da Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören yapılacak.

İstanbul’da doğan Ofluoğlu, 2007’de Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin Onur Ödülü’nü, 2006’da verilen Afife Tiyatro Ödülleri’nde ise Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü’nü almıştı.

Dokuz kitabı bulunan Ofluoğlu, Sabahattin Ali’nin 25 Kasım 1946’da yayına başlayan siyasi mizah gazetesi MARKO PAŞA’nın yazar kadrosunda yer almış, 17 Mart 1947’de derginin sahibi ve yazı işleri müdürü olmuştu. İstanbul Şehir Tiyatroları, İzmir Şehir Tiyatrosu, Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu gibi topluluklarda yer alan sanatçı, Moliere’in “Hastalık Hastası” adlı oyununu Türkiye’de ilk kez sahneye koymuş, tiyatro oyuncusu olarak şöhretini, Şehir Tiyatroları’nda oynadığı ‘Cyrano de Bergerac’ rolü ile yapmıştı.

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yapılan yönetim ve tüzük değişiklikleri tiyatro sanatçıları tarafından 10 Mayıs 2012’de protesto edilmiş, usta tiyatrocu da yaptığı konuşma sırasında duygusal anlar yaşanırken hem kendisi hem de tiyatro sanatçıları gözyaşlarını tutamamıştı.

(Ntvmsnbc)

 

You may also like

Comments

Comments are closed.