ManşetTürkiye

MSB: Yeni bir harekata gerek kalmadı

0

Milli savunma Bakanlığı, Türkiye’nin ABD ve Rusya ile yaptığı mutabakatlar çerçevesinde, yeni bir harekat icra edilmesine’ gerek kalmadığını duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye’de gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı ile ilgili son gelişmelere ilişkin altı maddelik basın açıklaması yaptı. Bakanlık, ABD ve Rusya ile varılan mutabakatlar çerçevesinde ‘Bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmadığını’ belirtti.

MSB’nin açıkladığı altı madde şöyle:

  • 17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı’na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

  • Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

  • 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

  • BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

  • Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

  • Böylece bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.