İklim KriziManşet

Milyarlarca ağaç dikerek, iklim değişikliğiyle mücadele önerisi

0

İsveçli bilim insanları, küresel ölçekte yeniden ağaç dikmenin iklim değişikliğiyle mücadele için bugüne kadarki en etkili yol olduğunu bildirdi. Ancak karbon salımı sınırlanmadıkça, sadece ağaç dikerek mücadele edilemeyeceği vurgulanıyor.

Bilim insanları ABD büyüklüğündeki bir alana milyarlarca dönüm ağaç dikmenin “iklim değişikliğiyle mücadele için bugüne kadarki en etkili yol” olduğunu bildirdi. Yapılan bir araştırma doğal koşulları sayesinde kolayca ağaçlık ve ormanlık hale gelme potansiyeline sahip 900 milyon hektarlık (2,2 milyar dönüm) alanın ağaçlandırılmaya hazır beklediğini gösterdi.

Science dergisinde yer alan analize göre ağaçlar büyüyüp olgunlaştıkça 205 milyar ton karbonu emebilir ve depolayabilir. Karbonun çoğunun atmosferden geldiği varsayılarak dikilen ağaçlar, Sanayi Devrimi’nden bu yana havaya salınan fazladan 300 milyar tonluk karbonun üçte ikisinin emilimine yardımcı olabilir.

Çalışmayı yapan Crowther Laboratuvarı’ndan İsviçreli bilim insanlarına göre “küresel ölçekte yeniden ağaç dikmek, iklim değişikliğiyle mücadele için bugüne kadarki en etkili yol.”

Öneriyi eleştirenler de var. Bazı uzmanlar araştırmada öngörülen bu tür bir orman canlandırma çalışmasının atmosferden ne kadar karbon emebileceği konusundaki rakamların aşırı olduğunu ve esas fosil yakıtlardan kaynaklanan karbon salımını ortadan kaldırmaya odaklanılması gerektiğini belirtti.

Araştırmanın yardımcı yazarı Profesör Tom Crowther şunları söyledi: “Hepimiz ağaçlandırma yapmanın iklim değişikliği ile mücadelede rol oynayabileceğini biliyorduk, ancak bunun ne gibi bir etki yaratabileceği konusunda hiçbir bilimsel analiz yoktu. Çalışmamız ormanları yeniden canlandırmanın günümüz için en iyi iklim değişikliği çözümü olduğunu gösteriyor ve bu tip bir yatırımın haklı olduğunu sağlam kanıtlarla sunuyor. Bununla birlikte yeni ormanların olgunlaşması ve bahsedilen potansiyele ulaşması yıllar alacaktır. Gittikçe daha da tehlikeli hale gelen iklim değişikliğiyle mücadele için bugün var olan ormanları korumak, diğer çözüm yollarından sapmamak ve özellikle fosil yakıtları ekonomilerimizden uzaklaştırmaya devam etmek hayati önem taşıyor.”

Analiz için koruma altındaki alanlara ait yaklaşık 80 bin yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü kullanıldı. Bunlarla Arktik tundra, savan, açık ve sıkı ormanlardaki doğal ağaç örtüsü ölçüldü. Crowther Laboratuvarı insan müdahalesinin düşük olduğu, tarım veya kentsel alan olarak kullanılmayan ormanların 1,7 milyar hektarlık alandan 1,8 milyara genişletilebileceğini ortaya koydu. Bu sayede de ekstra 900 milyon hektarlık ağaç örtüsü yaratılabilir.

Çalışmanın başyazarı Jean-Francois Bastin‘in önderliğindeki araştırma ayrıca tarım alanlarında ve kentsel alanlarda da ağaç dikme potansiyeli bulunduğunu öne sürüyor.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.