Ekolojiİklim KriziManşet

MGM: Şubat 2024 çok kurak geçti, ‘şiddetli kurak’ alanlar büyüyor

0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü‘nün (MGM) normalin yüzdesi metoduna göre oluşturduğu, 2024 Şubat ayı meteorolojik kuraklık durumu haritası, Türkiye‘deki kuraklığın boyutunu gözler önüne serdi.

Küresel ısınmaya bağlı olarak geçen kış özellikle batı bölgelerinde hiç kar yağmadı,  sonbahar mevsimi yağışsız geçti. Buna eşlik eden normalin üzerindeki sıcaklıkların ve mevsim kaymalarının yaşandığı dönem için yapılan haritanın büyük bölümü “şiddetli kurak” alanlardan oluşuyor.

Kuraklık aslında normal ve tekrarlayan bir iklim olayı. Bir veya birden çok mevsime yayılan azalan yağışlar nedeniyle oluşuyor. Ancak küresel iklim değişikliğinin sonucu dünyanın birçok bölgesinde artan sıcaklıklar ve azalan yağışlar, kuraklık olaylarının sıklığını ve ciddiyetini artırıyor.

Su miktarının azalması kuraklığın kısa vadeli etkisi olarak hissedilirken aynı zamanda artan su talebinin karşılanamaması veya ekolojik sistemlerin bozulmasına neden oluyor. Çevresel etkilerinin yanı sıra ekonomik etkileri de kuraklığın şiddetine bağlı olarak çok ağır şekilde hissedilebiliyor.

‘Şiddetli kurak’ alanlarının genişliği artıyor

Oluşturulan haritaya bakıldığında izlemeye başlanması gereken “hafif kurak” alanların en düşük seviyede kaldığı, “orta şiddette hafif kurak” alanların bunu izlediği, “orta şiddette kurak alanların” üçüncü sırada olduğu ve “şiddetli kurak” alanların boyutunun arttığı görülüyor.

Şiddetli kurak alanlar da “acil durum” olarak nitelendiriliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuraklığı “Yağışların, kaydedilen normal seviyelerinin önemli ölçüde altına düşmesi sonucu, arazi ve su kaynaklarının olumsuz etkilenmesine ve hidrolojik dengenin bozulmasına sebep olan doğal olay.” olarak tanımlıyor.

Üç ayda kuraklık hızla arttı

Kuraklığı izlendiği haritalar incelendiğinde 12, 9 ve 6 aylık haritalarda kuraklığın yavaş yavaş arttığı ancak şubat ayında olduğu kadar önemli bir kuraklığın yaşanmadığı göze çarpıyor. Ancak son üç ayda kuraklığın hızla arttığı görülüyor.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.