ManşetTürkiye

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 11 il için sarı, dört il için de turuncu uyarıda bulundu

0

Pazar gününden beri Türkiye‘yi etkisi altına alan kuvvetli yağış ve fırtınanın bazı bölgelerde devam edeceği öğrenildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, rüzgarın Marmara ile Kuzey Ege‘de güneybatıdan kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesinin beklendiğini açıkladı.

Ayrıca meteoroloji, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik, Sakarya, Çanakkale ve Manisa için sarı, Balıkesir, İzmir, Aydın ve Muğla için turuncu uyarıda bulundu.

Buzlanma ve don olayları da yaşanabilir

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara’nın batı kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, Trakya, Ege, Batı Akdeniz, Eskişehir, Bolu, Zonguldak, Düzce ve Bartın çevrelerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmininde bulundu.

Yağışların sabah saatlerinde Çanakkale‘nin güney ilçeleri ile Balıkesir‘in batı kesimlerinde, öğle saatlerinden sonra Kıyı Ege ile akşam saatlerinden sonra Edirne ve Kırklareli çevrelerinde kuvvetli, Güney Ege kıyıları ile Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer yer şiddetli olacağı tahmin ediliyor.

Bu sabah ve gece saatlerinde Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus görüleceği de tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının Kuzey, iç ve Batı kesimlerde 2-5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği bekleniyor.

Fırtına ve sağanak bekleniyor

Rüzgarın ise genellikle Kuzey ve batı kesimlerde batı ve güneybatı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege’de güneybatıdan kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklindeki yağışların sabah saatlerinde Çanakkale’nin güney ilçeleri ile Balıkesir’in batı kesimlerinde, öğle saatlerinden sonra Kıyı Ege ile akşam saatlerinden sonra Edirne ve Kırklareli çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Güney Ege kıyıları ile Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olabileceğini açıkladı.

Bu sebeple de sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı kişilerin dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini bildirdi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.