EkolojiManşet

Mersin’deki Pop festivali, kaplumbağaların üreme dönemi sonrasına ertelendi

0

Gümüşkum 100. Yıl Tabiat Parkı’nda Caretta Caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının yumurtlama döneminde, yuvaların üzerinde yapılmak istenen Popfest, tepkiler üzerine ileri bir tarihe ertelendi. Ancak 1. derece SİT olan tabiat parkında bu tür etkinlikler için yapılan tahribat, çevrecileri endişelendiriyor.

5-7 Haziran tarihlerinde, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Caretta Caretta, Yeşil Deniz Kaplumbağaları ve endemik kum zambağının üreme alanı olan Davultepe/Gümüşkum 100. Yıl Tabiat Parkında yapılması planlanan Pop Festivali ileri bir tarihe ertelendi. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, yaptığı basın açıklamasında, “Festivalin ertelenmesi kararıyla kazanan sadece kaplumbağalar değil tüm doğa olmuştur.

Mersin’in Mezitli Belediyesi öncülüğünde çok sayıda sivil toplum örgütü, uzmanlar ve çevrecilerin  tam da kaplumbağaların yumurta bırakma dönemine denk gelen bir zamanda festivali düzenlemesine karşı gösterdikleri tepki üzerine işletmeci firma geri adım attı. Ertelenen festivalle ilgili bilgi vermek üzere Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan bir basın açıklaması yaptı.  Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, CHP il ve ilçe örgütü temsilcileri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşların katıldığı açıklamada süreç hakkında bilgi verildi.

 Aksaklıklarla dolu ihale süreci

Tarhan, festivali gerçekleştirecek firmaya alternatif olarak sundukları Soli Arena’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, itiraz ettikleri  ihale süreci sonrası yaşanan aksaklıklara dikkat çekti: “Geçmiş yıllarda işletmeciliği Orman Bakanlığınca yapılan Davultepe/Gümüşkum 100. Yıl Tabiat parkı işletmeciliği 2017’de  özel şartname ile ihale sonucu özel sektöre devredilmiştir. İhale öncesi dönemin Orman ve Köy İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na ihale koşullarının subjektif koşulları taşıdığını, özel işletmeciliğin sakıncalı olacağı, işletmenin Orman Bölge Müdürlüğünce veya Belediyemizce yapılmasının doğru olacağını ilettik.   Belirlenen 38 Bin TL muhammen bedelle Belediyemize verin dedik. Taleplerimiz kabul görmedi. İhale sonucu plaj işletmeciliği 780 bin TL’ye bir şirkete verildi.” dedi.

Kaplumbağaların üreme dönemi çok önemli

İhaleyi alan firmanın Dünya Çevre Günü’ne de denk gelen 5 Haziran tarihinini de içine alan üç gün boyunca pop festivali yapmak istediğini hatırlatan Başkan Tarhan, “Valilik ve Orman Bakanlığı, şartname hükümlerini yerine getirmek koşulu ile festivale izin verdi.  Oysa 15 Mayıs – 15 Eylül tarihleri, anaç Caretta Carettaların ve yeşil deniz kaplumbağalarının tam da yuvalama (üreme) dönemidir. Bu bölge yuvalama potansiyeli çok yüksek bir alandır. O kadar kalabalık insan kitlesinin, ışığın ve gürültünün bu alana vereceği zarar tartışılmazdır. Yuvadan çıkacak olan yavru kaplumbağalar ve yuva içerisindeki yumurtalar tamamen zarar görecektir. diye konuştu.

Belediye olarak söz konusu firmaya alternatif yer önerdiklerini vurgulayan Başkan Tarhan şunları söyledi:  “Konserin güneş festivali dönemi ve diğer zamanlarda sanatsal etkinliklerin sürekli yapıldığı bu alanda yani Pompeiopolis / Soli Arena’da yapılmasını ve bu alanda yapılması halinde Belediyemizce her türlü desteği de vereceğimizi bildirdik. Ancak  önerimiz kabul görmedi. Dün akşam itibari ile de Pop Festivalinin 5 Haziran’da yapılmayacağı, iptal edileceği tarafımıza bildirilmiştir.

 Sonbaharda ikinci raunt

Festivalin, belediyenin farklı bir alan göstermesine rağmen, üreme döneminin sona erdiği sonbahar aylarında, yine aynı yerde yapılmasının planlandığı belirtiliyor. Ancak 1. Derece SİT alanı olan tabiat parkında,  bu tür faaliyetler için gerçekleştirilen inşaat faaliyetinin, ormanlık alana ve kum zambaklarının bulunduğu sahil kesimine vereceği zarar, çevrecileri endişelendiriyor.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.