EkolojiKentManşet

Mersin’de Cumhur ittifakı oylarıyla imar değişikliği: Yenişehir betonlaşıyor

0

Haber: Abidin YAĞMUR

*

Mersin’in konut ve arsa değeri en yüksek ilçesi olan Yenişehir ilçesindeki bazı alanların imar planı değişikliği milyonlarca liralık ekstra rantın oluşmasına neden oldu.

CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve CHP’li üyelerin itirazlarına rağmen Cumhur İttifakı bazı parsellerde yapı yoğunluğunu 0.20’den 0.90’a çıkardı. Başkan Vahap Seçer, bir kalem oyunuyla inşaat alanının 500 bin metrekare arttığına dikkat çekti.

Emsal bir ay içinde 0.20’den 0.90’a çıktı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi‘nin son toplantısı AKP ve MHP gruplarının oluşturduğu Cumhur İttifakı ile CHP grubu arasında “rant” tartışmalarına neden oldu.

Mersin’in konut ve arsa değeri en yüksek ilçesi olan Yenişehir ilçesinin birinci etap ve ikinci etap 1/5 bin ölçekli imar planı değişikliği geçen ay 0.20 yoğunluk şartıyla kabul edilmişti.

Plana yapılan 246 itiraz İmar Komisyonu‘nda görüşüldü. CHP grubu itirazlardan 225’inin kabul edilmesi yönünde görüş belirtirken yapı yoğunluğun 0.20’den 0.90’a çıkarılmasına neden olan 21 madde için şerh koydu.

‘Arsa spekülatörlerinin çabasını gördüm’

Belediye meclisindeki oylama öncesinde konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Cumhur İttifakı da aynı fikirdeydi, 0.20 emsal verelim görüşündeydi ama 1 ay içinde hızlı bir şekilde değişmiş, 0.90’a gelmiş. Tartışmalı bir konu. Kamuoyunda tartışıldı. Arsa spekülatörlerinin özellikle yoğun çabalarının olduğunu takip ettim, gördüm maalesef” dedi.

‘Çarpın bölün kaç milyar lira oluyor?’

İmar planı değişikliğine konu olan alanın 690 dönüm olduğuna işaret eden Seçer, “Emsali 0.20’den 0.90’a çıkarmamız yaklaşık 500 bin metrekare inşaat alanının artması demek. Hesabını size bırakıyorum. 500 bin metrekare inşaat alanı artıyor. 690 dönüm alan artıyor. Çarpın, bölün kaç milyar lira oluyor?” ifadelerini kullandı.

‘Karar çıkmadan 12 parsel el değiştirmiş’

2018’e bu bölgelerin 250 metrekarelik yapı ruhsatı ile sınırlandırıldığını, daha sonra 0.20 emsal getirildiğini hatırlatan Seçer, “Burada bir hayli el değiştirme de var. 2018 yılı sonrasında eğitim, sağlık alanı olunca 79 parsel yani yüzde 40’ı el değiştirmiş. 2022 yılında 12 parsel el değiştirmiş. Hatta bu ay 0.90 kararı meclisten çıkacak bilgisini almış olmalılar ki üç dört parsel daha el değiştirmiş” dedi.

‘Bu artık kamuoyunun konusu’

Cumhur İttifakı üyelerinin emsali 0.20’den 0.90 çıkarma kararını 1 ay içinde aldıklarını ifade eden Seçer, “Bir ay içinde kararınızı değiştirecek ne oldu? Kararınızı değiştireceğinizi söyleme lütfunda dahi bulunmadınız. Ben belediye başkanı olarak, kendimi kamuoyu önünde iki paralık ettirmem. Bu artık benim konum olmaktan çıktı, artık kamuoyunun konusu. Geçen Meclis’te bana bu konuyu Meclise iade ettiren sizsiniz, sizlere güvendim, sizlere inandım. Katta anlaşmazlık var dediniz, düzelteceğiz dediniz. Bana emsal demediniz. Bunu da kamuoyu önünde haykırıyorum” ifadelerini kullandı.

‘Yenişehir betonlaşıyor’

1999-2004 yılları arasında Yenişehir Belediye Başkanlığını yürüten, halihazırda belediye meclisi üyesi olan CHP’li Zekeriya Özgür de Yenişehir ilçesinin kendi nüfusunun çok ötesinde özel okul ve özel hastane sayısına sahip olmasına rağmen yeni planla 58 adet okul alanı, 20 adet eğitim alanı, 43 adet sosyal ve kültürel tesis alanı, 60 adet kamu hizmet alanı getirildiğini kaydetti.

Özgür, “Bu karar kabul edilirse, bunlar betonlaşmanın yanında Yenişehir’e hem trafik hem de nüfus yoğunluğu açısından çok önemli bir yük getirecektir. Eğer 0,90 olursa 637 bin metrekare brüt inşaat alanı getiriliyor. 490 bin net alan, brütü 637 bin metrekare çok büyük bir rakam bu. Yani Yenişehir’i betonlaştırıyor tamamen ve Yenişehir’in değerini de bitiriyor. Tarihe not düşmek için söylüyorum: Bu karar; kabul edilebilir bir karar değil, kesinlikle bu meclisin bu sorumluluk altına girmemesi gerekir” dedi.

Cumhur ittifakı oylarıyla geçti

Yenişehir I. Etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı’na gelen itirazlar ile ilgili olarak, üzerinde şerh bulunmayan toplam 225 madde, komisyondan geldiği şekliyle oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.

Cumhuriyet Halk Partili komisyon üyelerinin şerhi olan 21 maddelik kısım da komisyondan geldiği şekliyle oylandı ve Cumhur İttifakı meclis üyeleri tarafından oy çokluğuyla kabul edildi.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.