KadınManşet

Mersin Kadın Platformu: Cemile için isyandayız!

0

Kadınlar Mersin’de eşi tarafından öldürülen Cemile Ö. için eylemdeydi. Kadın cinayetlerinin politik olduğunu söyleyen kadınlar, “Cemile için isyandayız” dedi.

Mersin Kadın Platformu, Akdeniz ilçesinde 26 Kasım’da eşi tarafından öldürülen Cemile Ö. isimli kadın için basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce’nin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

Hukuk kadınlar için işletilmiyorsa bunun sorumlusunun erkek egemen hukuk ve erkek adaletin temsilcisi olarak AKP iktidarı olduğunu belirten Kadın Emeği Kolektifi üyesi Öznur Keleş, “Kadınların yaşadığı şiddeti kadın olmanın gereğiymiş gibi ve bunu kendi eril muhafazakâr ideolojileri doğrultusunda toplum mühendisliğine dönüştürürken, diğer yandan kadınların bunu kabullenip ‘makbul kadına’ dönüşmesi hedeflenmektedir. Tüm bu politikaların sonucu olarak kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri giderek artmakta,  her üç kadından biri şiddete uğramaktadır. Ne yazık ki erkekler 2017 yılında yaklaşık 409, içinde bulunduğumuz 2018 yılı henüz bitmeden 397 kadını öldürdü”

Mersin’in kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin en yoğun olduğu illerden biri olduğuna dikkat çeken Keleş, “Bizler Mersin kadın platformu olarak sanık Mustafa E.’nin gerekli cezayı alana dek bu davanın takipçisi olacağımızı, Cemile’nin ailesini yalnız bırakmayacağımız gibi erkek egemen sistemin ve erkek yargının da peşini bırakmayacağımızı dile getiriyoruz. Hayatımızdan da haklarımızdan da vazgeçmiyoruz. Artık kız kardeşlerimizin öldürülmesini istemiyoruz” diye konuştu.

İktidarı kadın düşmanı politikalardan vazgeçmeye ve kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini önlemek için etkin mekanizmalar geliştirmesi için çağrı yapan Keleş son olarak şunları söyledi: “Öncelikle bir kadın bakanlığının kurulması, Gerek İstanbul sözleşmesi gerekse de diğer uluslararası sözleşmelerden doğan sorumluluklarını yerine getirmesi Siyasette cinsiyetçi, ayrımcı, ötekileştirici, şiddeti körükleyen eril bir dil kullanılmaması, Nafaka hakkına dokunulmaması, 6284 Sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a dokunulmaması taleplerimizi yineliyoruz. Kadın dayanışması yaşatır diyor, tüm kadınları dayanışmaya ve mücadeleye çağırıyoruz”

(Mezopotamya Ajansı)

Kategori: Kadın

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.