DünyaManşet

Merkel yine kazandı, Yeşiller’de büyük oy kaybı

0

Almanya’da, dün yapılan federal seçimleri yüzde 41,7 oranında oy alan Hrıstiyan Birlik partileri kazandı. Seçimlere ortaklaşa giren muhafazakâr Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) oy oranını yaklaşık yüzde 8’in üzerinde artırdı.

Yeşiller’de büyük oy kaybı

Yaklaşık %3 oy kaybeden Yeşiller Partisi hayal kırıklığı yaşarken, Sol Parti de %4 oy kaybına uğradı. İki parti de %8’er oy oranında kaldı. Böylece bir önceki seçimlerde oylarını artırarak tarihlerinden ilk kez %10’un üzerine çıkan her iki parti de 2005 seçimlerindeki düzeylerine gerilemiş oldular. Eğer şu anda baraj altında görünen FDP ve AfD parlametoya giremezse Yeşiller Partisi 8, Sol Parti ise 9 sandalye kazanacak.

Yeşiller Partisi web sitesinde sonucu “acı hayal kırıklığı” başlığıyla verdi.

Liberaller baraj altı

Sonuçlar Merkel’in üçüncü kez başbakanlık koltuğuna oturacağına işaret ederken, seçimlerden en kötü sonucu alan ise hükümetin küçük ortağı liberal Hür Demokrat Parti (FDP) oldu. Liberaller, kesin olmayan tahminî sonuçlara göre seçim barajını aşamamış görünüyor. Buna göre 2009 yılında yüzde 15’e yakın oy alan Hür Demokratlar bu kez yüzde 4,7’de kaldı.

Seçimlerde en çok merak edilen ise yeni kurulan euro karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin alacağı oy oranıydı. Kesin olmayan sonuçlara göre seçim barajına oldukça yaklaşan parti yüzde 4,8 oranında oy aldı.

SPD oyunu artırdı

Oyunu artıran Merkel’in muhtemel yeni koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise kesin olmayan tahminî sonuçlara göre oylarını yaklaşık 2,6 artırarak yüzde 25,6 oy oranına ulaştı.

Bu seçim sonuçları doğrultusunda Angela Merkel’in dört yıl daha başbakanlığa devam etmesi bekleniyor. Ancak tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde edemeyen Merkel’in yeni bir ortağa ihtiyacı var. Liberalleri koalisyon ortağı olarak kaybeden Merkel’in Sosyal Demokratlarla büyük koalisyona gitmesi ihtimal dahilinde.

Yüksek katılım

Almanya’da genel seçimlere katılım 2009 yılından daha yüksek oldu. Seçim kampanyalarının geç başlamasına ve heyecansız bir seçim dönemi yaşanmasına rağmen, seçmenlerin büyük bir bölümü sandık başına gitti. Seçimlere katılım oranının yüzde 73 civarında olduğu belirtiliyor.

Sandık başına çağrılan 61 milyon 800 bin kişinden yaklaşık üç milyonu ilk kez oy kullanıyor.

Alman seçim sistemine göre seçmenler, ilki doğrudan aday, ikincisi de parti seçimi için olmak üzere iki oy kullanma hakkına sahip. Kullanılan ikinci oylar partilerin Federal Meclis’teki dağılımını belirliyor. Federal meclise girebilmek için 299 seçim bölgesinden 4 bin 451 milletvekili adayı yarıştı. Seçimlere 60’ın üzerinde de Türk kökenli aday katıldı.

(Deutsche Welle, Yeşil Gazete)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.