DünyaManşet

Merkel eyalet seçimlerini kaybetti, Yeşiller rekor kırdı

0

Schleswig-Holstein eyaletinde yapılan seçimde Merkel ve koalisyon ortağı kan kaybetti.

Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinde yapılan parlamento seçimlerinde seçmen, federal hükümet ortakları Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) ve koalisyon ortağı liberal Hür Demokrat Parti’yi (FDP) cezalandırdı.

2009 yılından bu yana eyalette iktidarda olan CDU, Schleswig-Holstein’da son 50 yılın en kötü sonucunu alarak, yüzde 31’e geriledi. Kesin olmayan ilk sonuçlara göre, CDU’nun koalisyon ortağı FDP de yüzde 6,9 oy kaybederek, yüzde 8’e geriledi.

Ana muhalefetteki Sosyal Demokratlar (SPD) oy oranını 4,5 puan artırırken, yüzde 29,9 ile artık iktidara ortak olduğu mesajını verdi. Eyalette bugüne kadarki en yüksek oy oranına ulaşan Yeşiller Partisi de yüzde 13,3’lük oranla üçüncü parti oldu.

CDU iktidarı kaybedebilir

Bu sonuçların ardından Hrıstiyan Demokratlar, eyalet parlamentosunda 22 sandalyeye sahip olacak. SPD’nin de 22 sandalyeye sahip olacağı parlamentoda, Yeşillerin 10 sandalye, liberal FDP’nin de 6 sandalye kazanması bekleniyor. Danimarka kökenli azınlığı temsil eden SSW de yüzde 4,6’lık oy oranıyla 3 sandalye elde ediyor.

Oluşan yeni siyasi tabloda Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU’nun Schleswig-Holstein eyaletinde iktidarı SPD ile paylaşabileceği ve “büyük koalisyon” kurmak isteyebileceği dile getiriliyor. Ancak SPD yetkilileri, Yeşiller ve SSW ile birlikte üçlü bir koalisyon kurmak istediklerini dile getiriyorlar.

Seçimin sürprizi

Schleswig-Holstein seçimlerinde Sol Parti, yüzde 3,8 oy kaybıyla barajın altına düşerken, Korsanlar Partisi ülke genelindekini yükselişini devam ettirerek, yüzde 8,5’lik oy oranı ile eyalet parlamentosuna girdi, 6 milletvekilliği kazandı.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.