DoğaManşet

Meke Gölü beyaza büründü

0
Fotoğraf: DHA

Konya‘nın Karapınar ilçesinde bulunan Meke Gölü bölgesi geçtiğimiz salı gününden itibaren Konya Ovası‘na düşen kar yağışıyla birlikte beyaza büründü.

Meke Gölü, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelen kraterin zamanla suyla dolması, 9 bin yıl önce ise gölün ortasında ikinci patlamanın olması ve buranın da suyla dolması sonucu oluşmuştu.

2000’li yılların başında kurudu

Yer altı su varlıklarından beslenen ve suyu tuzlu olan Meke’nin ortasında, 50 metre yükseklikte volkan konisi bulunuyor. Daha önce 12 metre derinliğinde su bulunan Meke Gölü, 2000’li yılların başından itibaren kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu yer altı su seviyesinin her geçen gün azalması sonucu kurudu.

‘Önceden burada suya giriyorduk’

DHA’nın haberine göre; farklı yapısıyla dikkat çeken Meke’de, kar örtüsüyle görsel güzellik oluştu. Kar örtüsüyle Meke Gölü’nün seyredilmeye değer bir görüntüye kavuştuğunu ifade eden Reşadiye Mahallesi Muhtarı Mustafa Yapar şu ifadeleri kullandı:

Çocukluğumuz burada geçti. Gerçekten çok güzel bir görünümü vardı. Şimdi ise kar yağdığı zaman ayrı güzel oluyor. İnşallah eskisi gibi olmasını istiyoruz. Buraya turistlerin de gelmesini istiyoruz. Meke Gölü eskisi gibi değil. Önceden biz burada suya da giriyorduk, şimdi su yok. İnşallah suyumuz yine olur. Burası kışın bile doğa harikası. Kar yağdığı zaman dünyanın nazar boncuğu harika bir hale bürünüyor.”

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.