İklim KriziKültür-SanatManşet

Massive Attack’in turne verilerine dayanılarak iklim dostu konserler için yol haritası belirlendi

0

İngiltere‘de Manchester Üniversitesi bünyesindeki Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi, Massive Attack grubunun konserlerinden gelen verilerle, müzik dünyasının iklim değişikliğini körüklemeden konserler organize etmesi için yol haritası sundu.

Bilim insanlarına göre, sanatçılar ve müzik grupları özel jet uçaklar yerine trenleri tercih etmeli, festival ve etkinlik alanları kendi yenilenebilir enerjilerini üretmeli ve konser biletleri ücretsiz toplu taşımayı da kapsamalı.

BBC‘den Laura Foster’in aktardığına göre, iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmak isteyen İngiliz elektronik müzik grubu Massive Attack’ın turnesinden toplanan veriler, yol haritasının çıkarılmasında kaynak olarak kullanıldı. Belirlenen öneriler müzik endüstrisi ile detaylı şekilde paylaşılacak ve sürdürülebilir bir yaşamı benimseyen milyonlarca dinleyicinin de bunlardan ilham alması hedeflenecek.

Öneriler neler?

Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi, 2019’dan bu yana Massive Attack turnesinin verilerini topluyor. “Süper düşük karbon yöntemleri” olarak adlandırılan yol haritası, küresel ısınmayı 1.5°C’de tutmak için müzisyenlerin, sponsorların, turne yöneticilerinin ve ajansların yapması gerekenleri içeriyor.

Önerilerden bazıları şöyle:

  • Turne rotaları, yolculuğu en aza indirecek şekilde planlanmalı
  • Etkinlik biletleri, toplu taşıma ücretlerini de kapsamalı
  • Etkinlik alanında güneş paneli gibi araçlarla yenilenebilir enerji üretilmeli
  • Konser mekanları yenilenebilir enerji kullanmalı
  • Enerji tasarruflu ışıklandırma ve ses ekipmanı kullanılmalı
  • Mekanlar arasındaki seyahatte elektrikli araçlar ve trenler kullanılmalı
  • Etkinlik alanlarındaki bisiklet park alanları geliştirilmeli
  • Uçak seyahatinden ve özel jetlerden kaçınılmalı
  • Binalardaki enerji kullanımını azaltma yönünde adım atan konser mekanları tercih edilmeli
  • Dinleyicilerin toplu taşıma kullanması için teşvik ediciler sunulmalı

Tyndall Araştırma Merkezi’nden Prof. Carly McLachlan, “Canlı müziği gerçekten karbondan arındırmak için, turnenin tasarlanmasından başlayarak adım atmak gerekiyor” dedi.

Grup, 2019’da Extinction Rebellion’ın Londra’daki eylemleri sırasında destek için bir konser düzenlemişti.

Merkezin raporuna göre, müzik endüstrisi ancak karbon salımını azaltamadığı aşamada , karbon telafisi için ödeme yoluna gitmeli. Rapora göre bağımsız bir kuruluşun, hedeflerine ne kadar yaklaştığı açısından sektörü denetlemesi de şart.

Massive Attack’tan Robert Del Naja da araştırma bulgularının sürpriz olmadığını, iklim değişikliğiyle ilgili çözümlerin halihazırda bilindiğini söyledi. Del Naja, grupların kimi önlemleri uyguladığını ancak bunun yeterli yaygınlığa henüz ulaşmadığını dile getirdi.

Massive Attack tek değil

İklim krizine karşı mücadele etmek isteyen Massive Attack, 2019’da Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı çevreci gruba destek vererek Londra‘daki bir eylemleri sırasında konser düzenlemişti.

Billie Ellish.

İngiliz rock grubu Coldplay ise yeni albümü Everyday Life‘ın tanıtımını 2019’da Ürdün‘ün başkenti Amman‘da seyircisiz olarak vereceğini; çevreyle ilgili kaygıları nedeniyle albüm için dünya turnesine çıkmayacağını duyurmuştu.

Ünlü şarkıcı Billie Eilish de hayranlarına iklim değişikliğine karşı savaşarak konserlerine bilet kazanma imkanı sağlamış ve her konserde Dünya’ya katkı sunmak için ne yapabileceklerini anlatan ekolojik köyler olacağını duyurmuştu.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.